Odjinud – Trestní oznámení se stala nástrojem k odvrácení pozornosti a prostředkem vyřizování účtů

16.12. vyšel na Aktuálně.cz text tamního šéfkomentátora Jana Lipolda „Trestní oznámení, to je český národní sport“. Podobnost s událostmi kolem našich komunálních voleb (předběžné opatření – odstranění billboardu, trestní oznámení za obsah billboardu, žaloba na průběh voleb, udání ohledně čerpání dotací) čistě náhodná…:

 

Jan Lipold

Trestní oznámení, to je český národní sport

 

V mediální logice trestní oznámení „hrozí“ a dotyční, tak trochu poskvrněni hanbou, že možná něco provedli, trestnímu oznámení „čelí“. S takovými zprávami by se mělo začít tvrdě šetřit.

Thinkstock

Trestní oznámení se stala nástrojem k odvrácení pozornosti a prostředkem vyřizování účtů. Bohužel i kvůli médiím. | Foto: Thinkstock

Obchodník se zbraněmi Imex Group podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli úniku informací. Na exprimátora Tomáše Hudečka zase „míří trestní oznámení“ kvůli stavebním předpisům – v tomto případě dokonce ani nevíme, kdo je jeho autorem, takže ve skutečnosti jde spíš o anonymní bonz.

Nicméně obě dvě informace se za poslední týden objevily jako zprávy v českých médiích.

Trestní oznámení se už dávno stala účinnou zbraní mediálních válek. Bohužel, je to možné i díky tomu, jak o nich média referují. Trestní oznámení bývá prezentováno jako „událost“ – často v naprostém nepoměru s jeho skutečným významem. Trestních oznámení s trochou rutiny a úsilí sepíše každý z nás pět za den. No a? O tom, jestli někdo něco provedl a má pykat, to nevypovídá vůbec nic. O tom dokonce nic nevypovídá ani trestní stíhání, a trestní oznámení je ještě kilometr před ním. Ale jak pěkně to zní: trestní oznámení. Dám vás k soudu!

Trestní oznámení zhusta funguje jako mediální klacek na odvrácení pozornosti – většinou od jeho autorů. Ozbrojit se jím – oznámit, že ho na někoho podávám, někdy dokonce tisku stačí říct, že ho zvažuji podat, pohrozit jím – pro mě znamená strategickou výhodu. Nebo mi dokonce v očích některých propůjčuje domnělou morální převahu. Já se domnívám, že se stal zločin a konám svou povinnost – a dál je to otázka šetření. Dokažte, že to není tak, jak říkám. Možná, že toho, na koho jsem ukázal prstem, vyšetřování očistí. Za čas. Pak prosím.

V mediální logice trestní oznámení „hrozí“ a dotyční, tak trochu poskvrněni hanbou, že něco provedli, trestnímu oznámení „čelí“, jsou pod tlakem. (Tady a teď, důležitý je okamžitý, bezprostřední účinek informace.) Je to nesmysl a média by měla zprávami a především titulky o trestních oznámeních začít tvrdě šetřit. Jinak se z toho nevymotáme a trestní oznámení se bude dál používat jako nástroj vyřizování účtů. Extrémním případem jsou trestní oznámení pro pomluvu, ta by se měla odkládat rovnou a trestný čin pomluvy by se měl zrušit, občanskoprávní žaloby stačí.

autor: Jan Lipold

http://nazory.aktualne.cz/komentare/trestni-oznameni-to-je-cesky-narodni-sport/r~211588e0853111e4ab15002590604f2e/

Podobné články

Přidat názor

Váš email nebude zveřejněn *

ověřovací kód * Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

NAŠÍM CÍLEM JE POKUSIT SE SPOLUVYTVÁŘET VIZI,
JAK BY MĚLO NAŠE MĚSTO VYPADAT V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH.