15 očkovacích center v kraji by mělo být připraveno od 1. 3.

Pardubice – Příprava očkovacích center v Pardubickém kraji byla hlavním tématem jednání hejtmana Martina Netolického a jeho náměstkyně pro oblast zdravotnictví Michaely Matouškové se starosty 15 obcí s rozšířenou působností. Hejtman starosty seznámil s aktuálním stavem příprav národní a krajské očkovací strategie. Kraj předpokládá připravenost očkovacích center na území každého ORP od 1. března. Více center by mělo vzniknout na Pardubicku a Chrudimsku.

 

„Struktura obcí s rozšířenou působností je logická s ohledem na dostupnost očkovacích center a vytipování vhodných lokalit včetně zajištění administrativních pracovníků, jejichž dostatečný počet je z mého pohledu klíčový pro průchodnost celého systému. V tuto chvíli předpokládáme, že bychom od 1. února měli připravena centra v místech, kde jsou naše nemocnice akutní péče a od 1. března chceme být organizačně připraveni na aktivaci očkovacího centra ve všech ORP s tím, že specifikem budou velké spádové oblasti Pardubic a Chrudimi,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

 

Právě s prosbou o vytipování konkrétních vhodných míst osloví kraj starosty. „Pro starosty máme připravený dotazník, abychom zjistili, jaké jsou prostorové a především personální možnosti. Při výběru místa je důležitá dobrá dopravní dostupnost a propustnost prostoru. Ten by měl být dobře přizpůsobitelný s technickým zázemím, dostatečným kapacitním připojením k internetu, sociálním zařízením, přívodem vody a technickým zázemím,“ sdělila Michaela Matoušková. „Chceme starosty poprosit o zprostředkování komunikace s praktickými lékaři, kteří by nám mohli v očkovacích centrech pomoci, protože není možné všechna centra zajistit personálem z nemocnic, který je už tak maximálně vytížený,“ doplnila náměstkyně Matoušková, která jedná také se zástupci České lékařské komory v regionu.

 

Na úrovni krajů nyní probíhá připomínkování upravené národní strategie, kterou včera v odpoledních hodinách hejtmani obdrželi od Ministerstva zdravotnictví. „Byla vyvolána velká očekávání směrem k veřejnosti, avšak očkovací strategie státu stále není definitivní a dochází ke změnám jednotlivých prioritních skupin. Na včerejším jednání Asociace krajů jsme se domluvili, že materiál budeme do čtvrtečního večera připomínkovat a v pátek budou náměty krajů předány ministerstvu. Chceme však být připraveni, a proto paralelně s tím vytváříme vlastní strukturu a strategii. Kdo je připraven, není překvapen,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

Zdroj: ZDE

 

První očkovací centrum spustí na krajském úřadu

PARDUBICE Očkovací centra v Pardubickém kraji budou fungovat mimo areály krajských nemocnic. Včera to na tiskové konferenci oznámilo vedení kraje. Celkem by jich mělo být sedmnáct, po dvou na Pardubicku a Chrudimsku a ve zbylých obcích s rozšířenou působností. „Bohužel nemocnice nejsou stavebně uzpůsobeny k tomu, aby mohly být velkokapacitními očkovacími centry, ať už zajištěním parkovacích míst, nebo dalších nezbytných věcí. Budeme vytipovávat prostory, které budou vhodné pro očkovací centra,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).
První centrum otevře krajský úřad v budově bývalé Reálky v Pardubicích 18. ledna, kde se budou v testovacím provozu očkovat zdravotníci a sociální pracovníci. Sál bude rozdělen na tři ordinace. Lidé budou přicházet do budovy od soudu. Nejdříve vstoupí do administrativní části, kde s nimi úředníci vyplní dotazník. V dalších prostorách budou lékaři a zdravotní sestry, kteří budou provádět samotné očkování. Od 1. února by měla být připravena očkovací centra v dalších městech, kde fungují nemocnice s akutní péčí, tedy v Chrudimi, Svitavách, Ústí nad Orlicí a v Litomyšli. Vhodné prostory by podle kraje měli najít starostové. Ideální je to místo, kde se dá dobře zaparkovat, má oddělený vchod i východ, sociální zařízení, přívod vody, ale i čekárnu. Provoz očkovací jednotky by měli zajišťovat jeden lékař, dvě zdravotní sestry a minimálně tři administrativní pracovníci.
Svitavy plánují, že vakcinace se uskuteční v prostorách multifunkčního centra Fabrika. „Aktuálně hledáme všeobecné zdravotní sestry, které jsou ochotny se do toho očkování zapojit,“ uvedl na facebookovém profilu starosta Svitav David Šimek (SPMS).

Chrudim místo pro vakcinaci hledá

Chrudim vhodné místo zatím hledá. „V úvahu připadá budova Muzea či nějaký objekt sportovišť. Očkovací centrum musí mít jisté parametry, v úterý máme další schůzku, kde se pobavíme o tom, kde by to bylo nejvýhodnější,“ řekl starosta Chrudimi František Pilný (ANO). Ten se obává, že pro město může být obrovský problém zajistit lékaře i zdravotní sestry. „Mám pochybnosti o tom, zda plán kraje přesunout tento úkol na bedra obcí je správný. Já jako starosta nemohu nařídit lékařům nebo zdravotním sestrám pracovní povinnost,“ řekl Pilný.
Ve druhé vlně, konkrétně od 1. března, by měla být připravena i očkovací centra v dalších deseti obcích s rozšířenou působností. Tamní starostové už také hledají vhodné budovy. „Předpokládáme, že očkovací centrum by mohlo vzniknout v malém sále Tylova domu,“ řekl například starosta Poličky Jaroslav Martinů (ODS).
Zatím není jasné, kdy očkovací centra začnou skutečně fungovat. Závisí to na počtu dostupných vakcín. „V současné době máme bohužel sporé informace, které se stále mění,“ uvedla náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková zodpovědná za zdravotnictví (STAN).
V Pardubické nemocnici zatím dostalo první dávku vakcíny 700 zdravotníků. V nemocnici projevilo zájem o očkování podle Matouškové přibližně padesát procent zdravotníků. Dodávky vakcín v lednu by měly posloužit pro očkování asi čtyř tisícovek lidí. Vakcína se může podruhé aplikovat nejdříve 21 dní po prvním očkování.

Fakta Kde se bude očkovat? Současný stav: Očkuje se zdravotní personál, záchranáři v pěti krajských nemocnicích akutní péče. Od 18. ledna:Začne fungovat testovací fáze očkovacího centra na krajském úřadu v Pardubicích. Od 1. února: Měla by být připravena další očkovací centra v Chrudimi, Ústí nad Orlicí, Litomyšli a Svitavách ve vhodných objektech mimo nemocnice. Od 1. března: Měla by být připravena očkovací centra na území zbylých obcí s rozšířenou působností. Jde o města Česká Třebová, Hlinsko, Holice, Králíky, Lanškroun, Moravská Třebová, Polička, Přelouč, Vysoké Mýto a Žamberk.

David Půlpán, redaktor MF DNES

Podobné články

Přidat názor

Váš email nebude zveřejněn *

ověřovací kód * Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

NAŠÍM CÍLEM JE POKUSIT SE SPOLUVYTVÁŘET VIZI,
JAK BY MĚLO NAŠE MĚSTO VYPADAT V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH.