DEKRA CZ a Iveco Czech Republic představily možnosti výuky bezpečné dopravy

Dekra 3

Vysoké Mýto, 13. 6. 2016 – Společnosti DEKRA CZ a. s. – Akademie dopravního vzdělávání a Iveco Czech Republic, a. s. společně představily možnosti výuky bezpečné dopravy. Na akci Bezpečné dny DEKRA 2016 ve Vysokém Mýtě byly k vidění praktické ukázky v oblasti výcviku bezpečné jízdy, které zahrnují trénink jak amatérských řidičů, tak profesionálů. Přímo na místě si účastníci mohli vyzkoušet, jak fungují bezpečnostní systémy vozů ze stáje nejen „domácího“ Iveca, ale také dalších typů vozidel.

Vysoké Mýto se postupně stává českým centrem pro výuku a nácvik krizových situací v komplexním pojetí školy bezpečné jízdy. Přispěla k tomu nedávná modernizace zkušebního polygonu na vysokomýtském autodromu, který má ve správě Autoklub Karosa, a kde organizuje praktický výcvik školy smyku výhradně DEKRA CZ, Akademie dopravního vzdělávaní.

Jak zlepšit bezpečnostní situaci v dopravě? Odpověď na tuto otázku dostali ve dnech 13. a 14. června novináři a obchodní partneři společností DEKRA a Iveco na vysokomýtském autodromu. Praktickým ukázkám předcházela tisková konference za účasti Jiřího Doška, vedoucího Akademie dopravního vzdělávání DEKRA CZ a.s., Jiřího Vaňka, generálního ředitele Iveco Czech Republic, Františka Jiraského, starosty města Vysoké Mýto a Bohuslava Fencla, předsedou Autoklubu Karosa Vysoké Mýto. Ti byli připraveni novinářům odpovídat na otázky z oblasti bezpečnosti řízení a bezpečnosti současných nákladních aut a autobusů.

„Naše společnost DEKRA CZ a.s., má tradici v oblasti vědy a výzkumu, proto jsme rádi, že vysokomýtský autodrom můžeme využívat i pro nejrůznější projekty v rámci testování a zkoušení vozidel a pro výzkum a vývoj výcvikové simulační techniky“, říká Jiří Došek, vedoucí Akademie dopravního vzdělávání při DEKRA CZ a.s. Dále ale dodává, že zmodernizovaný autodrom je z větší části využíván především pro výcvik řidičů na cvičných plochách pro všechny kategorie vozidel, které komplexně nazývají středisko nebo centrum bezpečné jízdy: „V rámci oddělení Akademie dopravního vzdělávání doplňujeme naše vzdělávací programy z oblasti bezpečnosti silničního provozu o kurzy bezpečné jízdy na cvičných plochách tzv. střediska bezpečné jízdy, kterými autodrom disponuje a můžeme, zde ukázat profesionální úroveň výuky a zdůraznit mimořádný celospolečenský význam kurzů pro zvyšování bezpečnosti na českých a evropských silnicích. Jsme potěšeni, že se nám se společností Iveco Czech Republic, a.s. a jejich vozidel, podařilo dnes ukázat, že toto centrum bezpečné jízdy, lze využít pro i všechny kategorie vozidel.

„Velmi nás potěšilo, že si společnost DEKRA CZ a.s. pro svou akci vybrala právě Vysoké Mýto. Je to však logická volba, protože zázemí, kterým disponuje místní autodrom, je pro bezpečnou výuku řidičů a účinný nácvik zvládnutí krizových situací ideálním prostředím,“ říká Jiří Vaněk, generální ředitel společnosti Iveco Czech Republic. Připomíná však, že pouze bezpečnostní prvky vozidel nestačí: „Stále platí, že za běžného provozu na silnici by žádný řidič nikdy neměl přeceňovat svoje vlastní síly a schopnosti, aby neohrozil sebe nebo další účastníky silničního provozu.“

Zkušení lektoři z Akademie dopravního vzdělávání DEKRA účastníky akce provedli jízdou v nestandardních podmínkách a v nejrůznějších vozech. Většinu z nich pro účely testování poskytl generální partner akce Iveco Czech Republic, jehož portfolio zahrnuje menší užitkové vozy Daily, kompletní produktovou řadu autobusů Euro 6, středně těžká a těžká nákladní, užitková vozidla i terénní nákladní automobily. Tato vozidla splňují nejpřísnější evropská kritéria pro aktivní i pasivní bezpečnost. K dispozici byly rovněž motocykly KTM či osobní vozy značky Fiat. Jako velmi příjemné zpestření posloužil unikátní řidičský simulátor, nejmodernější v Evropě, který vyvinula společně DEKRA s dopravní fakultou ČVUT. Kompletní seznam testovaných vozidel a partnerů akce naleznete níže.

O DEKRA CZ a.s. – Akademie dopravního vzdělávání

Společnost DEKRA CZ a.s. se dlouhodobě věnuje aktivitám bezprostředně ovlivňující bezpečnost silničního provozu. V rámci struktury společnosti DEKRA CZ a.s. pracuje řada středisek, jejichž činnost se dotýká technického stavu vozidel – středisko služeb pro STK, zkušebna vozidel, středisko pro testy autoservisů a znalecký ústav řešící mimo jiné analýzu dopravních nehod. Výchovou a vzděláváním řidičů se od roku 1988 zabývá Akademie dopravního vzdělávání.

V současné době poskytuje Akademie dopravního vzdělávání snad všechna školení, která mohou řidiči pro výkon svého povolání potřebovat. To znamená autoškolou počínaje, přes referentská a profesní školení, speciální školení pro přepravu nebezpečných věcí dle ADR, hospodárnou a defenzivní jízdu až po vzdělávání pachatelů přestupků (a trestných činů) v dopravě. V roce 2015 jsme také zahájili provoz mobilního výcvikového centra řidičů, které je vybaveno simulátorem kamionu.

Od roku 2010 provádí speciální školení na výcvikových centrech bezpečné jízdy ve Vysokém Mýtě, Mostě a Jihlavě. Každá lokalita má svá technická specifika. Výcvik je proto pro každé centrum modifikován, tak, aby byly maximálně využity přednosti daného polygonu pro výuku správných návyků při řízení vozidla, pro předcházení a případné správné řešení krizových situací, které mohou nastat v reálném silničním provozu a mohou tak pomoci předejít dopravní nehodě.

Dnes disponuje v ČR vysokým počtem lektorů – zaměstnanců pro výcvik bezpečné jízdy na polygonech, kteří využívají pro svoji činnost mezinárodní zkušenosti a zázemí nadnárodní společnosti DEKRA. Základní nabídka kurzů na polygonu je následující:

 

kurzy bezpečné jízdy (škola smyku) – pro osobní i nákladní vozidla, v zimně i v létě, ve dne i v noci

kurzy pro řidiče motocyklů

kurzy pro odpočet bodů zaznamenaných v registru řidičů

kurzy sportovní jízdy

kurzy pro získání mezinárodní závodní automobilové licence

speciální kurzy pro členy IZS, tj. mimo jiné pro Policii ČR, HZS, Zdravotní záchrannou službu atd.

speciální firemní kurzy dle domluvených specifik

 

O Iveco Bus v Česku

Závod ve Vysokém Mýtě je největším výrobním závodem Iveco Bus. Společnost Iveco Czech Republic, a. s., navazuje na dnes již 87letou tradici výroby autobusů v tomto městě. Firma, známá od roku 1948 pod jménem Karosa, se již v druhé polovině čtyřicátých let minulého století orientovala převážně na výrobu autobusů a je spojena s řadou úspěšných a dnes legendárních vozidel. Jedná se o typ 706 RTO, ale i o další řady ŠM, ŠL, ŠD, 700 a 900. Na tyto úspěšné typy navázala vozidla Crossway – nejúspěšnější meziměstský autobus současnosti. Výrobní závod doposud vyrobil více než 25 000 vozidel Crossway. Výroba dále zahrnuje vozidla typu Crossway Low Entry, Line, POP a PRO a Urbanway s různými typy motorů v mnoha výrobních modifikacích vozidel. V tomto roce společnost oslavuje významné jubileum – 120 let od založení firmy Josefem Sodomkou.

O Iveco Truck

Iveco je jednou ze značek CNH Industrial N.V.- přední světové firmy v oblasti Capital Goods kótované na New York Stock Exchange (NYSE: CNHI) a na italské burze (MI: CNHI). Iveco konstruuje, vyrábí a prodává široký sortiment lehkých, středně těžkých a těžkých nákladních a užitkových vozidel a terénních nákladních automobilů. Široká škála produktů společnosti Iveco zahrnuje řadu Daily, která pokrývá segment vozidel od 3 do 7 t, řadu Eurocargo v segmentu od 6 do 16 t, těžkou silniční řadu Stralis a terénní řadu Trakker, obě v segmentu nad 16 t celkové hmotnosti. Značka Iveco Astra vyrábí vozidla pro náročné použití v těžebním a stavebním průmyslu, dumpry a speciální vozidla.

Seznam vozidel dostupných pro testování:

Iveco Bus a Heuliez Bus pro testování :
CROSSWAY LOW ENTRY CITY 12m

CROSSWAY LINE 10,8

CROSSWAY PRO 13m

Heuliez Bus GX 137

statická prezentace:

URBANWAY 12m

CROSSWAY LOW ENTRY LINE 13m

CROSSWAY PRO 12m

Iveco MAGELYS PRO 12,2 (AS-TRONIC) – držitel ocenění „Coach Of The Year 2016“

Iveco:

Iveco Stralis

Iveco Trakker 6 x 6 sklápěčka

Iveco Daily Hi-Matic

Iveco Daily CNG

Iveco Eurocargo

Iveco Daily CNG

BMW:

BMW (vozy BMW zapůjčil Stratos Auto po dohodě s organizátory)

BMW (vozy BMW zapůjčil Stratos Auto po dohodě s organizátory)

Fiat:

Fiat Tipo

Fiat 500X

Fiat DUCATO maxi
KTM:

Motocykl KTM (po dohodě s organizátory zapůjčil KT MOTO)

Motocykl KTM (po dohodě s organizátory zapůjčil KT MOTO)

DekTruck – mobilní řidičský simulátor, nejmodernější zařízení svého druhu v Evropě

Partneři akce „Bezpečné dny DEKRA 2016“ Vysoké Mýto:

Iveco Czech Republic a.s. – generální partner

Iveco Bus – generální partner

Autoklub Karosa

Město Vysoké Mýto

Stratos Auto s.r.o.

Komersia Auto s.r.o.

Autocentrum Hájek s.r.o.

Imofa s.r.o.

K Moto s.r.o.

BusPress – mediální partner

 

Dekra 4

Dekra 2

Podobné články

Přidat názor

Váš email nebude zveřejněn *

ověřovací kód * Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

NAŠÍM CÍLEM JE POKUSIT SE SPOLUVYTVÁŘET VIZI,
JAK BY MĚLO NAŠE MĚSTO VYPADAT V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH.