Každý pátý požár vznikne v domácnosti, nejčastěji v kuchyni při přípravě jídel.
O požáru ví své i žena, která v uplynulých dnech při vaření utrpěla popáleniny na rukou, a nadýchala se i zplodin hoření. Hasiči zasahovali v bytovém domě ve Vysokém Mýtě, když si žena připravovala oběd. Zraněná byla převezena do nemocnice. Vznikla škoda 50 tisíc korun. Uchránit se podařilo majetek ve výši 1,5 milionu.
Teď si představte, když někdo do rozpáleného tuku ve zmatku nalije vodu – oheň se hned rozprskne po místnosti a hořet začne všechno široko daleko. Reakce má charakter fyzikálního výbuchu. Každá vodní kapka okamžitě zvětší svůj objem a exploduje. Proto se oheň nejen rozšíří, ale také mnohdy popálí člověka po celém těle. Navíc teplota, kdy se olej vznítí, je zhruba 370 °C.
Hasiči radí:
- nikdy nenechávejte připravované jídlo bez dozoru, pokud jsou zapnuty spotřebiče,
- horký olej na pánvi NIKDY nehaste vodou nebo vodním hasicím přístrojem,
- nejednejte unáhleně a impulzivně,
- nejprve vypněte přívod energie (elektřina, plyn),
- pokud nemáte k dispozici hasicí roušku nebo hasicí přístroj, můžete použít improvizované prostředky, například: nehořlavý sypký materiál (sůl, hlína z květináče), mokrou utěrku nebo hadr, pokličku, pečicí plech.
Pro rychlejší zjištění požáru ve vaší domácnosti vám může pomoci autonomní hlásič požáru, pro jeho likvidaci speciální hasicí přístroj pro hašení jedlých olejů a tuků (třída F).
por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí
Zdroj: ZDE
Hořící olej na pánvi vs. voda:
Video https://www.youtube.com/watch?v=0zBgGUYfP2A&feature=emb_logo
Hašení oleje: