Ve Vysokém Mýtě není muzeum karosářství ukradené snad žádnému z obyvatel

 

 Na jednom ze svých zářijových zasedání rozhodla Rada města Vysokého Mýta, že koordinací projektu muzea českého karosářství pověří ředitele Městské galerie Pavla Chalupu. Jeho provozovatelem pak má být společnost v majetku města. Rozhodnutí Rady rozhořčilo Jiřího Junka, ředitele Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě, které mělo dle předběžné dohody s předchozí garniturou na radnici o muzejní objekt pečovat.

Ředitel Junek obviňuje Město, že projekt muzeu odcizilo. „Byli jsme zcela vyřazeni ze hry a odstaveni na druhou kolej. Na podobu expozice nebudeme mít žádný vliv. Projekt, který muzeum dlouhodobě připravovalo, byl vlastně odcizen,“ rozčiluje se Junek s odkazem na šestiletou práci vysokomýtského Regionálního muzea, kdy se věnovalo mapování a propagaci historie firmy Sodomka. „Muzeum s touto prací začínalo téměř od nuly. Uskutečnili jsme velké množství akvizic za statisíce korun, byla provedena náročná restaurování, muzeum se mnohokrát objevilo v televizi a rozhlase ve spojení se Sodomkou… Je to obrovský kus práce, který byl nyní zpochybněn,“ krčí rameny Junek.

Starosta města Miloslav Soušek se ale nařčení brání. „Budovy, v nichž má muzeum karosářství vzniknout, byly, jsou a doufám, že i nadále budou, v majetku města. Projekt muzea karosářství byl vždy chápán jako projekt Vysokého Mýta, nikoliv Regionálního muzea. Nikdo samozřejmě nepopírá skutečnost, že muzeum pracuje na mapování činnosti firmy Sodomka, což je chvályhodné. Nicméně muzeum karosářství bude vybudováno z peněz Vysokého Mýta a z peněz dotačních, nikde není žádný finanční podíl Regionálního muzea,“ říká starosta. Dodává, že se radním zdá neekonomické nevyužít potenciál svých zaměstnanců, v tomto případě ředitele Městské galerie Pavla Chalupy.

Původní projekt na rekonstrukci historického objektu byl navíc podle vedení města předražený. Zastupitelé tak na jednom ze svých zasedání odhlasovali, že se rekonstrukce budov uskuteční v takzvané úsporné variantě. „Zoptimalizovali jsme projekt tak, aby Město i daňoví poplatníci za něj tolik neplatili. Dotace činí šedesát procent, čtyřicet musí uhradit Město ze svého rozpočtu. Navíc v původním znění projektu například stojí, že Město má platit roční provoz muzea ve výší pěti a půl až šesti a půl milionů korun,“ kroutí nesouhlasně hlavou starosta. Na základě provedení změny tak má areál budov více sloužit jako kulturní dům města. Objeví se v něm informační centrum, výstavní sál pro Městskou galerii či kavárna. V prostředním traktu zůstane v menší míře i expozice historických vozidel. „Vystavované exponáty a automobily budou pocházet z různých zdrojů a nikdo nebrání Regionálnímu muzeu se projektu účastnit. Navíc se nejedná o muzeum Sodomky, vystaveny by měly být i exponáty jiných firem,“ vysvětluje Soušek. Původně plánovaný rozpočet ve výši sto čtyř milionů korun se proto snížil asi o dvacet milionů korun a neprovedou se tak některé z chystaných stavebních prací. Například nově prosklená budova, která vznikne mezi stávajícím objekty, nebude mít suterén. Město chce navíc ušetřit desítky milionů korun i tím, že provozovatel muzea bude plátcem daně z přidané hodnoty.

Starosta města a ředitel muzea se tak v této chvíli shodnou nejspíše pouze v jednom, a to je nutnost oprav chátrajících budov bývalého soudu a vězení.

Andrea Štolbová

TRS 10/2011

Podobné články

Přidat názor

Váš email nebude zveřejněn *

ověřovací kód * Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

NAŠÍM CÍLEM JE POKUSIT SE SPOLUVYTVÁŘET VIZI,
JAK BY MĚLO NAŠE MĚSTO VYPADAT V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH.