Výstava Voda & civilizace, kterou si jen v Praze loni prohlédly stovky tisíc lidí, zamíří do Vysokého Mýta. Venkovní expozice ukáže na velkoformátových panelech klíčový význam životodárné tekutiny, její minulost, přítomnost a budoucnost na zemi. Diváci se mohou začíst do textů od řady světově uznávaných vědců a prohlédnout si fotografie pocházející od Austrálie přes Evropu a Afriku až po Grónsko a Ameriku, a to včetně záběrů zajímavostí z Vysokého Mýta a okolí, například první vodohospodářské střední školy v Rakousku-Uhersku. Výstavu mohou zhlédnout návštěvníci na náměstí Přemysla Otakara II. od 9. září do 4. října.
Pětadvacet panelů výstavy je možné vidět i po setmění – díky nasvícení alternativními zdroji. „Voda byla u vzniku života a paradoxně není vyloučené, že může přispět i k jeho krizi. Je totiž v přirozenosti lidské mysli brát současný stav jako záruku jeho věčného trvání. Ano, vody je stále ještě dost. To se však může skokově změnit ze dne na den. Může, pokud si skutečně neuvědomíme a nedojde nám, že to, jak bude vypadat naše budoucnost, jejíž je voda zásadní součástí, není záležitost jen politiků nebo vodohospodářů, ale nás všech. Výstava Voda a civilizace má od začátku jeden zásadní cíl – přimět lidi přemýšlet o světě a vodě a uvědomit si svůj díl odpovědnosti za ně. Naši budoucnost máme jen a jen v našich rukou. A nikdo to za nás neudělá. O tom svědčí i dějiny člověka na této planetě,“ říká kurátor a spoluautor výstavy, prof. Miroslav Bárta, prorektor Univerzity Karlovy v Praze, archeolog a egyptolog.
Cílem výstavy je oslovit širokou veřejnost a ukázat klíčový význam vody pro existenci člověka od pravěku po dnešek, včetně přehledu současné situace a možných budoucích scénářů vývoje.
Vysoké Mýto – nález studny, staré mlýny a první vodohospodářská škola v Rakousku-Uhersku
Okolí Vysokého Mýta patří mezi jednu z vodohospodářsky nejvýznamnějších oblastí u nás. Výstava ukáže například nedávný nález studny prvních zemědělců v Ostrově, která je podle archeologů nejstarší dendrochronologicky datovanou dřevěnou konstrukcí v Evropě. Bohatou vodní historii dokazují také desítky mlýnů na řece Loučné směrem k Vysokému Mýtu.
Ani dostatek vody by neměl být důvodem k jejímu plýtvání či znečištění. Město Vysoké Mýto proto považuje ochranu vodních zdrojů za jednu ze svých priorit. „Voda je jednou ze základních podmínek pro existenci života na Zemi. Provází člověka od počátku civilizace. Výstava ukazuje vztah člověka k vodě a svým poselstvím je pro nás velkým mementem. Ve Vysokém Mýtě máme této strategické suroviny dostatek, ale to neznamená, že bychom jí měli plýtvat, nebo dopustit její znečištění. Chránit vodní zdroje by mělo být naší samozřejmou zodpovědností vůči dalším generacím,“ řekl starosta František Jiraský.
S nápadem získat do Vysokého Mýta výstavu Voda & civilizace přišel za vedením města ředitel zdejší stavební školy Jiří Skalický. „Tuto výstavu jsem poprvé s nadšením zhlédnul na pražské Kampě, od té doby jsem měl touhu získat ji i pro vysokomýtské náměstí. Seznamovat širokou veřejnost s problematikou vody je totiž mou profesní i srdeční záležitostí a posláním celé naší „Vodárny“. Mám tedy velkou radost, že se tento záměr podařilo zrealizovat,“ řekl Jiří Skalický.
Za výjimečnou příležitost vidět tuto výstavu považuje i místostarosta Martin Krejza. „Výstava Voda a civilizace je mimořádným projektem a velice mě těší, že jsme dostali možnost ji představit i ve Vysokém Mýtě. O významu vody není třeba pochybovat, bez vody zkrátka žádná civilizace není. Čím častěji si budeme tuto jednoduchou skutečnost připomínat, tím lépe pro nás všechny. Věřím, že naši spoluobčané využijí tuto výjimečnou příležitost,“ věří Martin Krejza, místostarosta Vysokého Mýta.
Autoři fotografií:
1. a 3. Oprava vrtu. Foto Jaromír Buchtele, Vodovody a kanalizace Vysoké Mýto
2. Nález pravěké studny v Ostrově. Foto Radko Sedláček, archiv Archeologické centrum Olomouc
4. Pohled na Vysoké Mýto od Knířova. Foto Jaroslav Horák
Zdroj: ZDE