Dny bezpečné jízdy na Autodromu Vysoké Mýto

Autoklub 4

Kurzy bezpečné jízdy jsou v současnosti hlavní náplní pro autodrom Autoklubu Karosa, pořádá je zde výhradně renomovaná vzdělávací společnost DEKRA CZ a.s., Akademie dopravního vzdělávání. Jenom do konce roku 2014 absolvovalo kurzy bezpečné jízd více než 35 tis. řidičů, což potvrzuje mimořádný zájem ze strany veřejnosti i dopravních firem. Autodrom ve Vysokém Mýtě je svým zaměřením na výuku bezpečné jízdy na polygonu jediným takovým zařízením v Pardubickém kraji a má velkou šanci stát se nejvýznamnějším českým centrem pro praktickou výuku bezpečné jízdy.

Autodrom, zejména tratě na polygonu, kde se kurzy bezpečné jízdy uskutečňují, nyní prochází postupnou modernizací, aby splňoval veškerá bezpečnostní kritéria a zlepšily se podmínky pro samotný výcvik. Dobré fungování zařízení lze také přičíst mimořádně dobrým vztahům mezi Autoklubem Karosa, společností DEKRA CZ a.s., Akademií dopravního vzdělávání a městem Vysoké Mýto, které je vlastníkem pozemků pod areálem celého autodromu. Jedním z dalších plánů pro nejbližší období je vybudování off-roadové tratě pro nácvik jízdy vozidel po nezpevněném povrchu, například pro výuku řidičů Integrovaného záchranného systému České republiky, jak sanitních, tak i hasičských vozů.

V současné době se možná kapacita zařízení autodromu, podle informací od pana Bohuslava Fencla, předsedy Autoklubu Karosa, blíží k maximálnímu naplnění. Autoklub Karosa areál využívá i nad rámec zmiňovaných kurzů bezpečné jízdy také k dalším volnočasovým aktivitám pro veřejnost a pořádání množství motoristických podniků. Jedná se o motoristické závody pro mládeže v Kartingu, Supermotu a Mini GP. Autoklub Karosa se věnuje i nemotoristickým soutěžím převážně také pro mládež a provozuje dětské dopravní hřiště. Nyní je členská základna autoklubu stabilizována a má přibližně 80 aktivních členů.

Autoklub Karosa – dopravní výchova

Téměř všechny programy Autoklubu Vysoké Mýto prolíná základní záměr – zvyšování prevence a bezpečnosti všech účastníků silničního provozu. Vedle výchovy mladých motoristických sportovců a účastníků kurzů bezpečné jízdy je nedílnou součástí této aktivity také dopravní výchova nejmladších cyklistů.

Děti si mohou v reálném prostředí křižovatek s fungující světelnou signalizací osvojit základní návyky pro jízdu a chování v městském provozu. Pro hromadnou výuku je k dispozici dostatečný počet jízdních kol a šlapacích autíček. Program na dopravním hřišti lze rozšířit o plochu s překážkami pro nácvik nebo soutěž v jízdě zručnosti.

V rámci celostátního programu škol je pro žáky 4. a 5. tříd ZŠ prováděna systematická dopravní výuka, která obsahuje základní rozsah znalostí pro chodce a cyklisty v tomto věku. Dle dohodnutého harmonogramu je teoretická část výuky prováděna přímo na ZŠ a praktická na DDH. Po úspěšném absolvování závěrečné zkoušky obdrží každý žák Průkaz cyklisty.

Pro jednotlivé návštěvy rodičů s dětmi je hřiště přístupné denně po celou dobu provozu, v případě plánovaných hromadných návštěv z okolních škol, klubů nebo sdružení je nutné domluvit termín s provozovateli.

Historie Autoklubu Karosa

Autoklub vznikl krátce po založení Autoklubu republiky Československé (AKRČs). v roce 1922. Sdružoval původně všechny zájemce o motorismus, později i závodníky a činovníky v různých motoristických disciplínách. Mezi jeho členy byli především majitelé motocyklů a automobilů. Ti se sdružovali za účelem výměny zkušeností i nápadů na vylepšení stavu svých vozidel. Sportovci, soutěžící v motocyklových disciplínách si vyměňovali zkušenosti v závodech na silničních okruzích, terénu, akrobacii a ploché dráze malých motocyklů. Dále to byli závodníci a pořadatelé závodů motokár (původně to byl závod pořádaný na náměstí od roku 1961, známý pod názvem Vysokomýtský čtverec, od roku 1976 se pořádal již na autodromu), závodů automobilů do vrchu, automobilových orientačních soutěží, sprint motocyklů i automobilů na 1/4 míle. Od r. 1950 do roku 1989 byl klub součástí Svazarmu, v r. 1990 se přihlásil opět k nově obnovenému Autoklubu Československé republiky, ze kterého po rozdělení Československa vznikl Autoklub České republiky, jehož součástí je Autoklub Karosa dodnes.

Kontakty:

AUTOKLUB KAROSA, klub v AČR, pobočný spolek

Dráby 45 / IV

566 01 Vysoké Mýto

autoklub@autodromvmyto.cz

www.autodromvmyto.cz

Telefon: +420 465 420 921

Mobil: +420 776 188 894, +420 777 111 605

Autoklub 5

Autoklub 2

Autoklub 1

Podobné články

Přidat názor

Váš email nebude zveřejněn *

ověřovací kód * Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

NAŠÍM CÍLEM JE POKUSIT SE SPOLUVYTVÁŘET VIZI,
JAK BY MĚLO NAŠE MĚSTO VYPADAT V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH.