Partner Našeho Mýta slaví

stará díl.Hejhalova cukrárna na náměstí ve Vysokém Mýtě slaví v letošním roce 120 let od založení.

U zrodu cukrárny stál v roce 1894 Jan Novák. Ten nové CUKRÁŘSTVÍ otevřel na náměstí ve Vysokém Mýtě v č.p. 20/I. Později rozšířil živnost o výrobu oplatek, které rozesílal do okolních měst. Jan Novák byl činný i mimo svoji dílnu. Byl předsedou společenstva cukrářů, perníkářů a voskařů. Ve Vysokém Mýtě pak předsedou spolku C.K. velocipedistů.

V roce 1926 přebral živnost Ludvík Hejhal. Oženil se s dcerou Jana Nováka Věrou a i přes konkurenci dalších pěti cukrářů se manželům Hejhalovým dařilo. V roce 1928 koupili sousední dům č.p.21, který přestavěli a vybudovali novou cukrářskou dílnu (zde cukrárnu najdete i nyní)…

Ludvík Hejhal byl aktivní i ve spolkové činnosti. Pracoval pro Sokol i Vysokomýtský SK.

V roce 1948 totalitní režim cukrárnu znárodnil, synovi Ludvíka Hejhala Luďkovi zde nedovolil pracovat a v roce 1967 pak cukrářskou výrobu zrušil úplně. Cukrárnu přestavěl na kadeřnictví a z cukrářské výrobny udělal mazutovou kotelnu.

V roce 1992 se Luďku Hejhalovi podařilo cukrářskou výrobu opět vzkřísit a vrátit do původních prostor. Dnes s jeho synem, také Luďkem, pracuje v cukrárně i dcera Kateřina. Ta je zástupcem a pokračovatelem již páté generace cukrářů. Jak se jim práce daří, můžete posoudit nejlépe sami.

 

Luděk Hejhal

 

www.hejhalovacukrarna.cz

St.cuk

Cukrárna1968

22D-02505

Podobné články

Přidat názor

Váš email nebude zveřejněn *

ověřovací kód * Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

NAŠÍM CÍLEM JE POKUSIT SE SPOLUVYTVÁŘET VIZI,
JAK BY MĚLO NAŠE MĚSTO VYPADAT V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH.