Starosta Jiraský k tématu „Pošta ve Vysokém Mýtě“

Starosta Vysokého Mýta František Jiraský se pro březnové vydání Vysokomýtského zpravodaje vyjádřil k některým aspektům kauzy České pošty.

S laskavým svolením autora vám text přinášíme také na našich stránkách:

 

jirasky_smallVážení spoluobčané,

V souvislosti s nabídkou možnosti vyjádřit se k tématu „Pošta ve Vysokém Mýtě“ jsem přemýšlel, zda máme nějaké další informace k této problematice, které jsme vám dosud nesdělili na internetových stránkách města, ve Vysokomýtském zpravodaji, či na městské facebookové stránce. O řešení problémů se službami České pošty se vás snažíme průběžně poctivě informovat. A nejen informovat. Proto jsem byl původně rozhodnutý žádný článek nepsat. Svoje rozhodnutí jsem změnil po vystoupení zastupitele Miloslava Souška na zasedání zastupitelstva 27. ledna, kde veřejně sdělil, že poslal do zpravodaje příspěvek na téma „pošta“, a hlavně potom, co mi MF DNES zaslala e-mail s dotazy, ve kterých se odvolává na informace od Miloslava Souška. Doslova uvádí: „Podle Miloslava Souška bývalé vedení Vysokého Mýta se s Českou poštou dohodlo, že jí město poskytne přízemí domova mládeže a pošta za to nabídla nájem 900 tisíc korun. „Lukrativní nabídka byla městem odmítnuta, činnost pošty je stěhována do Chocně, provoz pošty se omezuje. Vedení města pro podporu pošty nic nedělá,“ uvádí Soušek, který dále tvrdí, že snahou bylo přimět poštu, aby podepsala nevýhodnou smlouvu Immotelu. Podle Souška město chystá úpravu Domova mládeže a ptá se, proč ji financuje, když to chtěla udělat pošta sama.“ Dospěl jsem k názoru, že zastupitel Miloslav Soušek záměrně odvádí pozornost od současných problémů s poštou k vykonstruovaným pseudokauzám a proto jsem se rozhodl informovat vás o svojí odpovědi MF DNES. Jako člen bývalého vedení města jsem se o žádných lukrativních nabídkách pošty nedozvěděl, ani jsme o nich v radě města nejednali. Ani o nájemném 900 tisíc korun, které bývalý starosta v této souvislosti zmiňuje. Za jaké období ho vyčíslil – za měsíc, rok, za pět let? Za jakou plochu? Existuje nějaká písemná nabídka, nebo zápis z jednání?

Naproti tomu mohu potvrdit, že 6. ledna 2016 na jednání s generálním ředitelem České pošty Martinem Elkánem zazněla ze strany pošty informace, která je mimochodem uvedena v zápise z jednání (je přístupný na webu města), že Česká pošta připravovala centralizační projekt již od roku 2013, tedy už v době starostování Miloslava Souška. Z toho vyplývá, že sloučení doručovacích služeb pošty Vysoké Mýto do Chocně nemohlo současné vedení města v žádném případě ovlivnit, natož zapříčinit. Dále mohu potvrdit, že jsme v uplynulém roce s regionálním vedením pošty intenzívně hledali pro vysokomýtskou podací poštu náhradní prostory. Mimo jiné jsme jim ukázali přízemí budovy domova mládeže, kde sídlí podnikatelská škola a seriózně jsme o umístění pobočky pošty v tomto prostoru uvažovali. Dokonce jsme o tom diskutovali vloni v září na zasedání zastupitelstva města. Následně z této varianty sešlo a hledání prostor koncem roku překryly problémy s doručováním zásilek. Ve spolupráci s okolními obcemi a poslancem Jiřím Junkem jsme vstoupili v jednání s vedením České pošty i s Českým telekomunikačním úřadem a dohodli jsme postupné kroky pro stabilizaci situace. Generální ředitel Martin Elkán nám také slíbil, že se bude zabývat naším požadavkem na rozšíření otevírací doby vysokomýtské pošty.

Podle mého názoru je zajímavé to, co bývalý starosta Miloslav Soušek pro MF DNES neuvádí a co jsem se dozvěděl od manažerů pošty v průběhu jednání. Česká pošta měla, dle jejich informace, původně zájem o objekt „bývalého okresu“ v ulici Gen. Závady. Chtěla tam přesunout veškeré své aktivity ze stávající budovy pod náměstím ve Vladislavově ulici. „Bývalý okres“ byl tehdy v majetku Pardubického kraje. Miloslav Soušek poště záměr údajně rozmluvil s tím, že objekt potřebuje město. Vše se odehrálo v roce 2013, tedy před komunálními volbami, bez vědomí rady i zastupitelstva města. Budova okresu byla později převedena z kraje na město, je dodnes prázdná a využití pro ni hledáme. Česká pošta následně přestěhovala dodací služby do Chocně a nastaly již známé problémy s doručováním zásilek.

Miloslav Soušek má tedy sám velký podíl na tom, že dodací služby pošty byly přesunuty do Chocně, na tom, že pošta nadále platí vysoký nájem za nevyhovující prostory firmě Immotel a konečně i na tom, že kvalita doručování zásilek byla koncem minulého roku ve Vysokém Mýtě katastrofální.

Myslím, že by neměl spřádat temné konspirační teorie, dovedně mixovat fakta s polopravdami a demagogií. Měl by mlčet a přemýšlet „kde udělali soudruzi chybu… “

 

František Jiraský

 

Podobné články

Přidat názor

Váš email nebude zveřejněn *

ověřovací kód * Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

NAŠÍM CÍLEM JE POKUSIT SE SPOLUVYTVÁŘET VIZI,
JAK BY MĚLO NAŠE MĚSTO VYPADAT V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH.