Na Městském úřadě se nekradlo!

JŠVyjádření předsedy kontrolního výboru Mgr. Jana Štangla (TOP 09) na zasedání zastupitelstva dne 23.4.2014

 

Ve městě mne zastavilo nezávisle na sobě několik lidí, kteří mi sdělili, že se na městě krade a proč s tím něco nedělám, když jsem ten advokát, který by tomu měl rozumět, a jsem v tom zastupitelstvu. Taky říkali něco v tom smyslu, že je dobře, že to starosta zatrhnul. Na otázku, kde na to přišli mi zcela nečekaně sdělili, že umí číst, a že měl  údajně v Orlickém deníku dne 26.3.2014 vyjít článek, kde se starosta nechal slyšet, že cituji:

„Topka, lidovci a ODS, kteří jsou v menšinové opozici, se snaží využít jakékoli příležitosti a vytvářejí tady napětí. Nejde jim o to pracovat pro město, ale co nejvíce se podílet na moci. Byli zvyklí na ´penězovody´, a ty jim Soušek zastavil. Prostě v Mýtě se nekrade a jim to zřejmě vadí,“

Ověřil jsem si, že skutečně tento článek vyšel a skutečně musím říci, že mne to vyděsilo. Jsem předsedou kontrolního výboru a z tohoto titulu bych měl dohlížet také na to, aby město hospodařilo řádně, dle stanovených pravidel. Nejsem přitom sám, existuje celá řada kontrolních mechanismů – na hospodaření města dohlíží např. i krajský úřad, orgány městského úřadu a zastupitelstvo má svůj finanční výbor. Provedl jsem šetření na finančním odboru města, kde jsem vyžádal podklady, týkající se účetnictví, výkazů, auditů krajského úřadu, namátkově za jeden rok období vlády starosty Souška, konkrétně 2012 a jeden rok za předchozího vedení města, konkrétně rok 2009. Z předložených dokladů nikde nevyplynulo, že by byla nějaká zjištění, ze kterých by se dalo vyvodit, že by někdo kradl, nebo nějak jinak se na úkor města obohacoval. Především poukazuji na závěry auditu krajského úřadu Pardubického kraje, který se velmi podrobně zabýval kontrolou hospodaření města a v obou rocích neměl žádné vážné výhrady ani připomínky. Neobdržel jsem žádné podklady, ze kterých by bylo možné vyvodit závěr, že starosta Soušek nějakou konkrétní kontrolu provedl, že z ní vyvodil nějaká zjištění, nebo nějaká opatření, která prezentoval v tisku. Z tohoto mi vyplývá závěr, že se něco zřejmě může všeobecně tajit, to by znamenalo, že v tom jsou zapojeni všichni členové zastupitelstva a pracovníci úřadu a tedy, slovy náhodných občanů – kradou všichni. Členy minulého zastupitelstva byla celá řada, a proto by jim bylo možné položit otázku: Okrádali jste nebo okrádáte město?:

Ing. Baťa, pan Bezděk, Mgr. Vondráček, Doc. Klíma, Ing. Kubů, paní Zemková, Dr. Dejdarová, Dr. Podroužek, pan Hejhal, Ing. Krejza, Prof. Hynek, Dr. Šafrová, Mgr. Vedral, Mgr. Junek

Stejnou otázku bych mohl položit všem zaměstnancům města.

S ohledem na objektivní údaje, které jsem získal, ale dovozuji, že je tato varianta nesmysl, na Městském úřadě se nekradlo. Takže se tážu starosty, z čeho konkrétně vycházel, když mluvil o penězovodech, při jaké kontrole zjistil pochybení, čeho se týkala a především jaká konkrétní opatření učinil? (bez odpovědi)

Podobné články

5 Responses

Přidat názor
 1. Lukáš
  Dub 29, 2014 - 04:55 PM

  Spíš by mě zajímalo proč se z našeho krásného a v minulosti díky Rusákum tolik zkoušeného města,stává Bronx. Dneska dopoledne když jsem viděl narvané lavičky na náměstí,kde si nemakačenkove žijící ze štědrých soc.dávek a podporovaní naším městem válí pupky,kouří jednu za druhou a ještě jsou drzí a flušou okolo sebe,bylo mi na zvracení.

  Odpověď
 2. Vašek
  Dub 29, 2014 - 05:37 PM

  A mohu se prosím tedy zeptat, jakým výběrovým řízením prošel pan Mikulecký na funkci technika a jiní? Když je to tak všechno v pořádku ? Předpokládám, že standardním, a že v tom neměl prsty pan Ing. Jiraský ?

  Odpověď
 3. Vašek
  Dub 29, 2014 - 06:43 PM

  Ještě by mě zajímalo, jak si někteří zastupitelů mohou dovolit s platem, který mají vlastnit vily, velmi drahá auta, luxusní dovolené apod. Přehled výše platů se dá snadno dohledat, když je to tak všechno v pořádku ? Do Izraele člověk nejezdí každý rok, že ?

  Odpověď
 4. Hans
  Kvě 01, 2014 - 04:24 PM

  Dobrý den, dovolte názor občana.
  1) Vážil jsem si a vážím dosud bývalých starostů Vysokého Mýta, současného si moc nevážím.
  2) Zřejmě máte pravdu, že se na Městském úřadu nekradlo a nic nebylo v rozporu se zákonem.
  3) Mám však řadu otázek ohledně jevu, kterému se říká klientelismus. Z hlediska právního žádný problém, ale…
  Jsem si jist, že si některé stavební firmy určitě pomohly – proboha, samozřejmě neudělaly nic protizákonného. Klientelismus protizákonný totiž není.

  Odpověď
 5. Zmatený budoucí volič
  Kvě 13, 2014 - 10:23 PM

  Dobrý den, v Orlickém deníku vyšel následující článek http://orlicky.denik.cz/zpravy_region/clanek-mistr-manipulace-si-stezuje-na-manipulaci-je-jedna-velka-lez-20140513.html , muže se mi prosím někdo vlastně říci (a nejen mně), o co vlastně jde ? Nebo je snad tohle normální ?? Na onom zasedání jsem nebyl, tak nevím, co se vlastně děje. Zajímali by mě pouze fakta. Na „špínu“ mám Orlický deník a trs :(. Děkuji.

  Odpověď

Přidat názor

Váš email nebude zveřejněn *

ověřovací kód * Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

NAŠÍM CÍLEM JE POKUSIT SE SPOLUVYTVÁŘET VIZI,
JAK BY MĚLO NAŠE MĚSTO VYPADAT V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH.