Prvňáci dostali batůžky s reflexními prvky

Začátek každého školního roku je spojen s větším pohybem dětí v silničním provozu. Proto Pardubický kraj i v letošním roce obdaroval všechny prvňáky v regionu při jejich premiéře ve školní lavici praktickým batůžkem na přezůvky, ve kterém děti nalezly zejména předměty s reflexními prvky, učebnici autoškoly pro prvňáčky nebo omalovánky či rozvrhy hodin. Batůžky předávali kromě hejtmana Martina Netolického, který navštívil Proseč, také 1. náměstek hejtmana Roman Línek v Pardubicích na Studánce, radní Bohumil Bernášek ve Výprachticích, Hana Štěpánová v Litomyšli na ZŠ TGM a Ladislav Valtr ve Vysokém Mýtě.

Radní Ladislav Valtr zahájil nový školní rok ve Speciální základní škole a praktické škole ve Vysokém Mýtě. „Slavnostní zahájení se mělo původně pro celou školu uskutečnit na dvoře školy, ale s ohledem na počasí jsme se přesunuli do tělocvičny, kde jsem společně s paní ředitelkou Alenou Černou a jejím zástupcem Zdeňkem Jiřenou měl příležitost promluvit ke všem žákům, rodičům i celému učitelskému sboru. Je to škola s velmi pozitivní a přátelskou atmosférou, a tak jsme si pak ve třídách s prvňáčky i s dětmi z přípravného ročníku i společně zazpívali,“ komentoval svou návštěvu radní Valtr.

„Loňský školní rok byl z důvodu koronavirové pandemie velmi narušen, a proto jsem přesvědčený, že se školáci již do školních lavic těšili. Především doufám, že se obejdeme bez rušení školní docházky, výrazných omezeních pro žáky, a vrátíme se co nejdříve zpět do zajetých kolejí,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který na začátek školního roku navštívil základní školu v Proseči. „Již několik let se snažíme prvňákům zpříjemnit první školní den balíčkem na přezuvky, ve kterém naleznou například reflexní prvky, omalovánky, rozvrhy hodin, či časopisy s bezpečnostní tematikou. Bezpečnost silničního provozu musíme dětem vštěpovat při všech příležitostech. Bohužel se čas od času setkáváme s případy, kdy jsou děti účastníky dopravních nehod, a to především z neznalosti pravidel,“ doplnil hejtman Martin Netolický.

V letošním roce našli prvňáčci v celém kraji v  batůžku i jednu novinku, která souvisí s blížícím se velkým výročím Pernštejnů na pardubickém zámku. „Je to komiks s názvem Pět století na zubra neplatí, který speciálně pro malé děti vytvořily pedagogické pracovnice Východočeské galerie spolu s výtvarníkem Petrem Korunkou a pod odborným dohledem historika Petra Vorla. Budu rád, když tyto příběhy navnadí děti i jejich rodiče k návštěvě zámku, který je ve správě kraje, ale i dalších krásných míst městské památkové rezervace. V roce 2021 budeme slavit 500 let renesance ve východních Čechách a veřejnost čeká mnoho zajímavých programů,“ řekl Roman Línek. Základní škola Pardubice – Studánka je specifická svým pavilonovým rozložením a zaměřuje se na rozšířenou výuku tělesné výchovy a angličtiny. Letos přivítala čtyři třídy prvňáčků.

Radní Bohumil Bernášek navštívil první školní den ZŠ Jindřicha Pravečka ve Výprachticích a pozdravil jedenáct prvňáků a jejich rodiče. Nezapomněl ani na dárky pro děti i pro pedagogický sbor. „Těší mne, že rodiče vybrali pro své děti výprachtickou školu. Její žáci mají úspěchy nejen v soutěžích pořádaných Pardubickým krajem, ale hlavně v přijímacích zkouškách na středních školách. Přeji škole další úspěchy a klid na práci,“ sdělil radní pro oblast školství Bohumil Bernášek.

Pardubický kraj na bezpečnostní kampani spolupracuje s mnoha partnery. Tím hlavním je Hitradio Magic. V balíčcích nalezly děti také materiály od Police České republiky, Hasičského záchranného sboru, Nemocnice Pardubického kraje a.s., Českých drah, BESIPu, BK Pardubice, HC Dynamo Pardubice, společnosti Tatra Mléko, ale také časopis Krajánek, který byl vydán právě pro první školní den.

Zdroj: ZDE

Podobné články

Přidat názor

Váš email nebude zveřejněn *

ověřovací kód * Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

NAŠÍM CÍLEM JE POKUSIT SE SPOLUVYTVÁŘET VIZI,
JAK BY MĚLO NAŠE MĚSTO VYPADAT V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH.