Pardubice/Vysoké Mýto – Dohoda Pardubického kraje a města Vysoké Mýto umožnila oboustranně výhodné řešení provozu a správy Muzea českého karosářství, které se městu podařilo vybudovat za přispění evropských fondů v roce 2014 v budově bývalé radnice a soudu. Dnešním dnem jeho správu přebírá příspěvková organizace Pardubického kraje – Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě.
„Už po dva předchozí roky naše muzeum odborně spravuje stálou expozici a připravuje jednoleté výstavy. Nyní jsme převzali celý provoz budovy a navýšili mzdové prostředky na dokrytí nákladů, které s tím budou spojené. Budova zůstává města, my jsme v nájmu, ale město nám dává na provoz dotaci. Samozřejmě s nastalou situací se vše posune až do doby, kdy bude možné muzeum opět zpřístupnit veřejnosti,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Roman Línek.
Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě se dlouhodobě a systematicky věnuje karosárně Sodomka a již od roku 2005 usilovalo o získání prostor, které by umožnily důstojně reprezentovat její odkaz a také práci ostatních karosářů. V té době se však nepodařilo nalézt shodu mezi městem (které vlastnilo prostory k rekonstrukci) a krajem (který zřizuje Regionální muzeum), a tak Muzeum českého karosářství vzniklo jako městské, ale bez potřebného odborného zázemí. K praktickému řešení pomohlo až Memorandum o spolupráci při provozování expozice Muzea českého karosářství ve Vysokém Mýtě potvrzené zastupitelstvy města i kraje. „Jedná se o další významný krok k rozvoji celého muzea, o kterém jsme hovořili již delší dobu. Jsem rád, že se nakonec vše podařilo dotáhnout, i když paradoxně v době, které je pro oblast kultury, ale samozřejmě nejen tu, velmi obtížná. Pevně věřím, že po uvolnění stávajících opatření nabídne muzeum návštěvníkům celou řadu novinek,“ sdělil hejtman Martin Netolický.
Část muzea je věnovaná obecně oboru karosářství, další část je využita pro expozici historie jedné z nejslavnějších karosářských firem u nás – Carrosserie Sodomka. Ve zbývajících prostorech jsou umístěny sezónní výstavy, vždy věnované konkrétní karosářské firmě. V roce 2017 šlo o přiblížení historie továrny Petera Vrchlabí, v roce 2018 pražské karosárny Oldřicha Uhlíka a v roce 2019 to byla plzeňská firma Brožík. „Na letošek připravujeme téma Automobily Tatra a českoslovenští karosáři. Až pomine epidemie, chceme co nejdříve Muzeum českého karosářství otevřít veřejnosti. V pátek nám přivezli již dva kočáry od zakladatele firmy Tatra Ignáce Šustaly, a pokud to jen trochu půjde, budeme ve svozech a rozvozech zapůjčených sbírkových předmětů pokračovat,“ řekl ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Jiří Junek.
V mezičase připravilo muzeum řadu aktivit na facebooku a na webových stránkách. Tento týden můžete třeba zkusit uhodnout sedm zvukových hádanek, které se vztahují k předmětům ve sbírkách muzea. A některé jsou opravdu kuriózní.
„Pevně věřím, že v příštích letech na tento krok naváže rozšíření muzea v areálu bývalé zemědělské školy v Popplerově ulici, který je v majetku Pardubického kraje. To umožní rozvíjet technické zaměření tohoto muzea a umístění i dalších rozměrných exponátů,“ doplnil Roman Línek.
Zdroj: Pardubický kraj