Zachovali se místní kandidáti SPO po volbách k voličům čestně?

Teprve před měsícem (25.2.) složil slib poslední zastupitel za stranu SPO pan Marek Janouch. Podívejme se na kandidátní listinu SPO – M. Janouch byl kandidát č.9. Po sečtení hlasů byl 4. náhradník. Strana SPO při tom získala 5 mandátů, po volbách tedy zůstal na 9. místě (5 zvolených zastupitelů + 4 náhradníci). Zastupitelem se mohl stát jen „díky“ tomu, že se vzdali mandátu 4 kandidáti, kteří se umístili před ním – viz tabulka:

 

Kandidát č.                                                                   Počet hlasů         Zvolen jako č.    Náhradník č.

1             Soušek Miloslav                           1 620                    1

2             Kellner Lubomír                              946                    5

3              Klát Zdeněk                                      948                    4

4              Klíma Jan                                      1 348                    2

5              Běloušek Vladimír                          997                    3

6              Vondráček Jiří                                 826                                          1

7              Lacman Lubomír                             732                                          2

8              Klímová Marcela                             854                                          3

9              Janouch Marek                                735                                          4

 

Hned po volbách se vzdal mandátu kandidát č.5  V. Běloušekpřesto, že se díky preferenčním hlasům voličů posunul na 3. místo.

Po prvním zastupitelstvu se vzdal mandátu kandidát č.4  J. Klíma toho preferenční hlasy vynesly dokonce na 2. místo.  Dostal totiž druhý největší počet preferenčních hlasů ze všech kandidátů.

Místo prvního odstoupivšího V. Bělouška nastoupil 1. náhradník J. Vondráček.

Místo druhého J. Klímy měl nastoupit 2. náhradník L. Lacman. Ten dostal od voličů také menší počet preferenčních hlasů. Mandátu se však také vzdal a zastupitelem se nestal.

Místo L. Lacmana pak měla nastoupit 3. náhradnice M. Klímová. Ta dostala větší počet preferenčních hlasů než L. Lacman. Mandátu se však také vzdala.

Nakonec tedy nastoupil 4. náhradník J. Janouch.

Tolik tedy nezvratná fakta, která je možné ověřit na  www.volby.cz

 

Volič dává preferenční hlasy těm kandidátům, které chce na kandidátce posunout dopředu, chce tedy, aby přímo tito kandidáti byli zvoleni a vykonávali mandát. Voliči takto posunuli dopředu kandidáty J. Klímu a V. Bělouška.  L. Lacman a M. Klímová dostali menší počet preferenčních hlasů a na kandidátce se neposunuli.

 

Ptám se tedy, proč kandidáti V. Běloušek, J. Klíma, L. Lacman a M. Klímová kandidovali, když nechtějí pro město v zastupitelstvu pracovat?

Proč je lídr kandidátky M. Soušek vůbec dával na kandidátku?

Myslíte si, že kandidáti SPO – V. Běloušek, J. Klíma, L. Lacman a M. Klímová – jednali se svými voliči čestně?  Zejména V. Běloušek a J. Klíma, které voliči posunuli dopředu, aby získali mandát, na své voliče udělali dlouhý nos a mandátu se vzdali.

Ptám se také vás, voliči SPO, kteří jste dávali své preferenční hlasy těmto kandidátům naprosto zbytečně, budete tuto stranu a tyto kandidáty volit i příště? To, že na vás sehráli takovou habaďůru, vám nevadí?

 

Ještě jedna poznámka na závěr:

Na prvním zasedání nového zastupitelstva po volbě nového vedení města, ve kterém není zastoupena SPO, zastupitel M. Coufal pronesl:  Říká se „hlas lidu, hlas Boží“ a to volba nového vedení nerespektuje.

Já tomu rozumím tak, že nerespektuje proto, že do nového vedení města se nedostala SPO, která dostala nejvíce hlasů. Při tom SPO dostala necelých 20% hlasů. Nevolilo ji tedy více než 80% voličů, více než 80% voličů chtělo na radnici někoho jiného, ne SPO. A že SPO nedokázala dát s dalšími uskupeními dohromady většinovou koalici a být ve vedení města, za to podle mě můžou hlavně značně negativní zkušenosti s chováním lídra M. Souška. Tedy že nebyl vyslyšen „hlas lidu, hlas Boží“ vůbec není pravda, je to opět od souškovců demagogické překrucování volebních výsledků. SPO získala sama málo hlasů, i když víc, než ostatní strany.

A tak se ptám i Tebe, Mílo Coufale, myslíš, že sama SPO vyslyšela „hlas lidu, hlas boží“ ?  Hlas lidu ve volbách byl jednoznačný – mandát má vykonávat V. Běloušek a J. Klíma, případně L. Lacman a M. Klímová. Mandát však nevykonávají.

 

 

Martin Šafr

Podobné články

4 Responses

Přidat názor
 1. Jiří Vondráček
  Dub 07, 2015 - 11:32 PM

  Ahoj Martine,
  znám tě už hezkých pár let a vždy jsem tě měl za chytrého kluka. Proto nemůžu pochopit, co tě vede k tomu, dělat ze sebe demagogického trolla. I po půl roce se stále vracíš k výsledkům obecních voleb a já jen doufám, že důvodem není tvá zhrzenost z toho, že ty jsi důvěru od voličů nedostal..
  Volební systém je dán zákonem a je takový, jaký je. Líbit se nám může a nemusí. Tvůj věčný argument, že SPO nevolilo údajně 80% občanů pramení z faktu, že dnes už, bohužel, není účast ve volbách povinná. To jsi prošvihl dobu. Nadpoloviční většinu nedostal ani v novodobých Parlamentních volbách žádný politický subjekt, dokonce ani od těch, co k volbám přišli, takže podle tebe by nevznikla vlastně ani žádná polistopadová vláda. To by byla prekérka. Byl – li bys spravedlivý, napsal bys zároveň, kolik že procent občanů nechtělo v zastupitelstvu , natož v Radě, kandidáty ANO, KDU-ČSL, ODS, ,TOP09, Nestraníků, Patriotů, Volby pro město… Vzhledem k tomu, že SPO vyhrálo v devíti z deseti volebních obvodů je jasné, že číslo by bylo ještě podstatně nižší. Ano, souhlasím, že systém obecních voleb není ideální a že by jim slušela změna. Podej si Ústavní stížnost a věř, že tě v ní podpoříme. Přímá volba starosty by byla spravedlivější a absolutní počet hlasů kandidátům by měl logiku. V tom případě by ovšem dostál tvůj zmiňovaný „hlas lidu“ , starostou by byl ing. Soušek a SPO by mělo drtivou většinu v zastupitelstvu. To by s ti ale asi taky nelíbilo.
  Rozčiluje tě, že někteří zvolení zástupci SPO ze svých postů odstoupili. Těší nás spravedlivý hněv našeho nevoliče, nicméně toto není nic výjimečného.. Stává se to ve všech volbách v minulosti, i těch vysokomýtských, a není to proto nic neobvyklého. Důvody jsou různé a každý je za své rozhodnutí zodpovědný. Může to být z procesních důvodů, zdravotních, osobních… Na skutečné příčiny se musíš zeptat sám, dostane-li se ti jako jejich nevoliči odpověď. Každopádně i poslední z nás, dodatečně dosazený náhradník pan Janouch, dostal tolik hlasů, že víc jich dostali z koalice pouze tři.
  Jedním z důvodů může být ale i nechuť pracovat v zastupitelstvu, jehož složení a styl předem diskvalifikuje jakoukoliv možnost prosazení vizí navzdory přesvědčení, že je ku prospěchu města. Zatímco v kritizovaném minulém období nenáviděný Soušek pustil opozici dokonce i do Rady , současná koalice nasadila dosud nevídaný způsob spolupráce (puberťáci by řekli „nový level“), kdy bojkotuje vše, co není z její hlavy. Dokonce není schopna komunikovat ani v takových věcech, jako je společenská akce. Krásnou ukázkou bylo vyhlašování výročních cen města, kdy měl občan zjistit, že ceny neuděluje zastupitelstvo, nýbrž koalice. Takže při předávání se prakticky celá na podiu vystřídala, zatímco koalice nebyla ani oslovena.
  Závěrem tě chci požádat, abys toto téma dále neotvíral a nezdržoval už tak dlouhé jednání zastupitelstva. Doufám, že má reakce je dostatečná. Jsem přesvědčen, že i tebou zvolení zástupci ti budou vděčni
  Jiří Vondráček, člen zastupitelstva města.

  Odpověď
  • Martin Šafr
   Dub 08, 2015 - 04:42 PM

   Nazdar Jirko,

   k volbám se vracím proto, že teprve před měsícem složil slib zastupitel Janouch a teprve pak mi bylo jasné, kdo z kandidátů SPO odstoupil.
   Dále pak musím konstatovat, že asi neznáš výsledky podzimních voleb a jsi proto vedle jak ta jedle. Já Ti je tedy musím připomenout (výsledky dle stran):

   KDU 10,04%, Patrioti 8,37%, SPO 19,92%, ODS 10,06%, Nestraníci 10,83%,

   TOP09 6,78%, ANO 8,40%, Nezávislí 5,96%, VPM 6,82%, ČSSD 5,92% (ostatní se do ZM

   nedostali) – mužeš ověřit na http://www.volby.cz. Volební účast celkem 47,20%.

   SPO tedy dostala, jak vidíš, necelých 20% – ovšem od těch, kteří přišli k volbám !! To pramení z faktů po sečtení hlasů !!
   Přemýšlím, proč mluvíš o nepovinných volbách – já o tom pochopitelně vím a vůbec nic jsem neprošvihl, jak píšeš, možná jsi něco prošvihl Ty. Může být jediné vysvětlení: myslíš si, že uvádím 80% ze všech voličů, kteří by mohli přijít volit. To jsi ale opravdu naprosto vedle !!
   Znovu opakuji, že SPO zastupuje jen necelých 20% těch, kteří přišli k volbám. A i v případě, že v 9 z 10 obvodů vyhráli, dostali málo (jen 19,92%) a nemají právo SAMI si nárokovat jakékoliv posty, jak to dělali po volbách.
   Naprosto s Tebou souhlasím, že ostatní získali ještě méně a sami si nemůžou také nic nárokovat, jsou na tom ještě hůře než SPO. Pokud ale jsou schopni spolupráce s dalšími, zastupují pak dohromady již více voličů a spojí-li se většina zastupitelů, zastupují většinu voličů a můžou si pak i rozdělovat posty. Tak to chodí v poměrném volebním systému.
   Spolupracovat s dalšími a získat většinu, mohla pochopitelně i SPO. Skutečností je, že s ní většina stran spolupracovat nechtěla. Mám informace, že hlavně kvůli chování exstarosty Souška.
   Já tento platný poměrný volební systém preferuji i když přináší určité problémy, nechci ho změnit. Většinový systém, kdy vítěz bere vše, může vést k tomu, že např. abnormálně ambiciózní lídr s diktátorskými sklony a jeho strana bere vše i když získali např. jen 19,92%. Takhle to nejde, vrátily by se k nám staré časy, tomu se musíme bránit a doufám, že takto to nikdy nebude.
   Pro upřesnění, já nejsem naštvaný, že se někteří kandidáti SPO vzdali. Ale těší mě, že to vnímáš jako hněv spravedlivý. Nezdá se mi to vůči vašim voličům čestné, chci na to upozornit, chci aby se i vaši voliči nad tím zamysleli. Přinejmenším je velmi divné, že odstoupivší to voličům vůbec nijak nevyvětlili, úplně se na ně vykašlali.
   Ještě k opozici v minulé radě – koho máš na mysli? Možná myslíš radní Ivu Zemkovou, zvolenou za ODS. Ta se však od ODS na 1. volebním zastupitelstvu distancovala a zástupci ODS zase od ní. Bylo tedy od začátku jasné, že ODS již nezastupuje, že vlastně není opozice.
   Nevím, jak komunikovala koalice s opozicí ohledně předávání letošních Kujebů. Vím ale určitě, že zastupitelka Iva Zemková jednu cenu předávala a že k současné koalici rozhodně nepatří.
   Nakonec mám na SPO dotaz: Proč nemáte zástupce v kontrolním výboru Města? Vím, že vám to bylo opakovaně nabízeno. Myslím si, že je velmi správné, aby opozice měla v kontrolním výboru zástupce, nejlépe předsedu, který by případně poukazoval (ale i dokládal !!) nesprávné chování koalice. Za normální považuji, když opozice tímto způsobem „hlídá“ koalici.

   Martin Šafr
   občan města

   Odpověď
 2. Jiří Vondráček
  Dub 09, 2015 - 07:55 PM

  Ahoj Martine, snad tady naposledy,
  nevím, jak jsi přišel na to, že SPO si nárokovala po volbách sama nějaké posty. Samozřejmě nám bylo jasné, že ač vítězové, ve skutečnosti jsme poraženi. Nepodařilo se nám sestavit většinovou koalici a já bych chtěl věřit, že ten důvod byl v osobě ing. Souška, i když mi to dělá problém. Při jednáních totiž ing. Soušek netrval na funkci starosty, dokonce ani místostarosty, pokud vím.
  Předávání Kujebů proběhlo tak, jak jsem uvedl. Máš pravdu, že jedinou předávající a účinkující z opozice byl paní Zemková. To bylo ovšem z nouze cnost – nevyšly do párů ženy. To, že se se zbylými zastupiteli z opozice nikdo nebavil, je fakt.
  Nakonec – možná, že ti uniklo, že za opozici je v kontrolním výboru několikrát zmiňovaná paní Zemková

  J. Vondráček

  Odpověď
 3. Martin Šafr
  Dub 11, 2015 - 07:22 PM

  Ahoj Jirko, ještě krátce

  post starosty pro p. Souška nárokovalo více lidí (i z kandidátky SPO) veřejně na 1. zastupitelstvu po volbách s tím, že jako kandidát, který dostal nejvíce hlasů (což vůbec nezpochybňuji) má na to právo. To ovšem není pravda, automaticky na to právo nemá. Musel by získat podporu většiny zastupitelů a tu neměl.
  Také vím o tom, že p. Soušek, když viděl že s ním téměř nikdo nechce polupracovat, nabízel ostatním za spolupráci i funkci starosty a místostarosty. Ani s tím však neuspěl. Já mám ověřeno, že skutečně hlavním problémem pro většinu zastupitelů v nynější koalici bylo jeho často nepřijatelné chování zejména v druhé půlce minulého volebního období.
  Vim, že Iva Zemková je v kontrolním výboru. Není tam však nikdo z SPO, nejsilnější opoziční strany. Ta by měla mít předsedu a bylo jí to několikrát nabízeno. Nechápu, proč se toho bojíte a nechcete „hlídat“ opozici.

  M. Šafr

  Odpověď

Přidat názor

Váš email nebude zveřejněn *

ověřovací kód * Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

NAŠÍM CÍLEM JE POKUSIT SE SPOLUVYTVÁŘET VIZI,
JAK BY MĚLO NAŠE MĚSTO VYPADAT V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH.