Koaliční potenciál aneb rozhodnuto jest

Povolební vyjednávání byla citlivá, tak ani text viz níže nebyl publikován v době svého vzniku, nýbrž až nyní. Netřeba zbytečně jitřit vášně. Všechna vyslovená i nevyslovená varování se více či méně doložitelně objevila. Patrně nejméně očekávaným byl zásah policie na radnici.

V pondělí podvečer jsme na ustavujícím zastupitelstvu byli mj. svědky většinou málo či ještě méně zasvěcených projevů a výkřiků na téma vítěze voleb. Je třeba si uvědomit, jak přesně dopadly volby. V tomto případě poměrem 7:7:7. Skutečným vítězem voleb s největším koaličním potenciálem se ukázal býti „středový blok“ (Nestraníci, Patrioti pro VM a Volba pro město)

 

Výborný materiál Orlického Deníku:

http://orlicky.denik.cz/zpravy_region/novym-starostou-vysokeho-myta-je-frantisek-jirasky-20141124.html

 

 

 

Ein K(l)essel Buntes

Aneb komu jde o moc a komu o město

 

Kde není koaliční potenciál, je každá metoda dobrá. Kde jsou ty časy, kdy bylo slovo přeběhlík téměř neslušným výrazem. Díky přeběhlictví došlo před čtyřmi lety ke změně na radnici. I její nejvyšší představitel v průběhu volebního období změnil stranickou příslušnost. Po prohlášení pro středeční (15.10.) Orlický Deník (viz níže) bůh ochraňuj těch několik jednotlivců v hledáčku.

 

„Samozřejmě bude záležet i na tom, jak to bude s případnými přeběhlíky,“ připustil Miloslav Soušek. Sám prý nepředpokládá, že by se koalice zformovala rychle. Myslí, že by to mohlo být podobné jako před čtyřmi lety, kdy se koalice definitivně ustavila jen několik dnů, resp. hodin před ustavujícím zasedáním nového zastupitelstva. „Dnes se to ale opravdu nedá dopředu říct,“ dodal.

http://orlicky.denik.cz/zpravy_region/jednani-o-koalicich-ve-mestech-pokracuji-20141014.html

 

Italský politolog Giovanni Sartori (nar. 1924) podrobně rozpracoval otázku relevance politických stran. Stranický systém ve skutečnosti určují jen některé z nich. Jsou to v první řadě strany, které jsou schopny se s dalšími stranami podílet na vládní koalici – nejde tu primárně o to, jak je která strana v parlamentu silná, ale s jakými stranami je z ideologického i praktického hlediska schopna vyjednávat o podílu na vládě; mluvíme o tzv. koaličním potenciálu strany

http://cs.wikipedia.org/wiki/Stranick%C3%BD_syst%C3%A9m

 

(nam)

Podobné články

Přidat názor

Váš email nebude zveřejněn *

ověřovací kód * Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

NAŠÍM CÍLEM JE POKUSIT SE SPOLUVYTVÁŘET VIZI,
JAK BY MĚLO NAŠE MĚSTO VYPADAT V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH.