„Stezka botanickou zahradou“

BetonkaDne 25.9. 2014 bude v 10 hodin slavnostně otevřena „Stezka botanickou zahradou“

Problematická stavba Stezky v lokalitě bývalé botanické zahrady bude slavnostně otevřena. Nevím, co bude při této příležitosti říkat pan starosta, který o tuto stezku velmi usiloval, až se propracoval k její realizaci a otevírání. Budou to jistě moudrá slova. Myslím si ale, že nejsem sama, komu se to nelíbí. Nelíbí se mi stavba, nelíbí se mi hlavně způsob, jak jsme k této stavbě dospěli. Salámová metoda postupného prosazení záměru nejužšího vedení radnice a části (ne)poučených koaličních zastupitelů. Bez ohledu na názory odborníků: zahradníků, ekologů a ochranářů přírody, opozičních zastupitelů, na názory Mejťáků. Bez ohledu na stále se zvyšující milionové náklady.

Kvalitní projekt renomovaného zahradního architekta Sendlera byl smeten ze stolu. Nahradil ho projekt firmy MDS projekt, který celou lokalitu deklasoval na asfaltku od schodů u Lednice k ohyzdnému a nepraktickému parkovišti naproti sídlu VaKu. Procházela jsem několikrát onu Stezku. Opravdu, podle mě, nemáme být na co hrdí. Nevzhledné gabiony (klece s kamením) s různorodou náplní, které jsou poškozené ukotvením a zabotonováním sloupků příliš vysokého zábradlí. Kousky štípané opuky jsou uvolněné už dnes, kdy celá stavba ještě ani nebyla zkolaudována a počasí je stálé, neprší, nesněží, nemrzne. „Obratiště“ vydlážděné žulovými kostkami. Co nebo kdo se tady bude obracet? Chodci? Cyklisti? Bruslaře už jsme ze Stezky předem vyloučili. Nebo auta? A spousta dalších „krás“…

V celé délce 1. etapy Stezky není jediná lavička. Asi není žádoucí, aby se tady lidé zdržovali nebo posedávali. Z bláta se klube řídká travička, s obavou před zloději zeleně nic dalšího vysazovat nebudeme, jak napsal pan starosta ve Zpravodaji.

Stezka. Pro koho? Kolik lidí denně se tudy bude procházet nebo projíždět na kole? Uvidíme, třeba si Stezku Mejťáci oblíbí a budou ji houfně využívat, návštěvníci našeho města nad ní budou nadšeně žasnout a fotografovat si ji na památku.

Zatím máme1. etapu. Čeká nás ještě 2. etapa. Ještě betonovější, dražší a nesmyslnější. Pan starosta už se jistě těší, vždyť ji má pod okny. Kolik lidí se těší s ním?

Prosím, nemluvme v souvislosti s touto stavbou o botanické zahradě. Ona to není, jak vtipně říká a píše pan starosta, BOTANKA, ona je to opravdu BETONKA.

Vysoké Mýto přežilo už horší pohromy. A jak mi říkal jeden optimista: aspoň bude co napravovat.

Mějme se v Mejtě!

 

MUDr. Jiřina Šafrová, členka rady města

Podobné články

Přidat názor

Váš email nebude zveřejněn *

ověřovací kód * Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

NAŠÍM CÍLEM JE POKUSIT SE SPOLUVYTVÁŘET VIZI,
JAK BY MĚLO NAŠE MĚSTO VYPADAT V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH.