Lesk a bída pokusu o cyklostezku kolem letiště

Autor: Miroslav Vejman

V investičních akcích, v projektech v realizaci města Vysokého Mýta nalezneme pod číslem 154 Cyklostezku Vysoké Mýto – Hrušová. Ve shrnutí účelu jejího vybudování stojí doslova: „Cyklostezka z Vysokého Mýta do Litomyšle odkloní cyklisty z nebezpečné a frekventované silnice I/35, kde dochází k častým vážným nehodám a kolizním situacím.“

Dílo je těsně před otevřením, a pokud bude cyklostezka otevřena bez dalších úprav, tak prezentovaný účel, bohužel, nesplňuje. Naopak… Z Vysokého Mýta se na ni totiž nedá bezpečně najet. Buď budete muset použít silnici I/35, nebo musíte porušit dopravní předpisy.

Příjezd byl zamýšlen pravděpodobně po ulici Českých bratří. O žádnou klidnou komunikaci se nejedná, ale jiná, lepší možnost není. Pokud odbočíte na parkoviště před  supermarketem, tak přímo dojedete k zákazu vjezdu všech vozidel (značka B2) na ulici Dráby, na kterou se ale potřebujete dostat! Pokud raději risknete kličkování mezi auty, nezbývá vám nic jiného, než vyvláčet bicykl po schodech v rohu parkoviště.Pokud z Českých bratří neodbočíte, máte také dvě možnosti. Buď si obkroužíte kruhový objezd před Shellkou a zakusíte si na vlastní kůži nebezpečnost a frekventovanost silnice I/35, nebo se po levém chodníku na Dráby už nějak  dostanete. Pokud si myslíte, že je to jednoduché, pak se mýlíte. S Vaším výskytem v těchto místech počítáno není a nikdo z motoristů Vás zde neočekává. Dbejte proto té nejvyšší opatrnosti!

Komunikace Dráby je příjezdovou komunikací do průmyslové zóny a nyní se má stát i komunikací pro cyklisty, kteří se po ní mají dopravovat k začátku zmiňované cyklostezky, abych začal být přesný, tak k začátku první etapy cyklostezky. Ten je totiž až dole pod lesem za letištními budovami. Úsek z ulice Dráby okolo kompostárny a lesem dolů je totiž zatím jen v připravovaných projektech investičních akcí pod číslem 256. Namísto něj budete muset zatím používat neznačenou, provizorní a velmi nekvalitní komunikaci.

O pohodlí a bezpečnosti jízdy na kole z Mýta do Hrušové tedy zatím nemůže být ani řeč. Nezbývá než se nakonec smířit s tím, že snaha použít část vybudované cyklostezky bude motivovat cyklisty k tomu, aby se na silnici nechovali tak, jak mají, tedy ukázněně ve smyslu dopravních předpisů, a zodpovědně ve smyslu volby co nejbezpečnější trasy po komunikacích s provozem automobilů.

Všichni, kdo tuto stavbu prosazovali a dovedli ji k (nikoliv zdárné) realizaci, však mohou být spokojeni.Jejich zatím nedokončený pomník stojí! Je zde a je možné jej obdivovat. Namísto dokonalosti, krásy a účelu, kvůli kterému byl tak prosazován, však už nyní vyniká především jeho nesmyslnost, nelogičnost, lajdáctví při projektování i při realizaci. Jedním slovem: zbytečnost.

Další kapitolou je již jízda po tom, co bylo doposud vybudováno. Raději budu v poklidu kličkovat mezi nerovnostmi  po rozbité staré silnici z Hrušové do Vysokého Mýta, mimo jiné i proto, abych nemusel při troše ani ne velkého štěstí být znovu svědkem toho, jak zmatený srneček zoufale naráží do plotu mezi stezkou a plochou letiště a snaží se dostat do lesa. Naštěstí si tentokrát nezlomil vaz a nakonec se obrátil zpátky směrem k „pětatřicítce. Snad měl on i některý motorista tentokrát štěstí. Budete se divit, na kolika místech již je pletivo zdeformované.

Je možné, že vše je dnes již trochu jinak, než v okamžiku, kdy byl tento odeslán článek k zveřejnění.

 

Miroslav Vejman, Hrušová

 

Související odkazy:

http://projekty.vysoke-myto.cz/index.php/item/371-vystavba-cyklostezky

http://projekty.vysoke-myto.cz/index.php/investicni-projekty

WP_20160602_10_53_03_Pro

 

Podobné články

Přidat názor

Váš email nebude zveřejněn *

ověřovací kód * Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

NAŠÍM CÍLEM JE POKUSIT SE SPOLUVYTVÁŘET VIZI,
JAK BY MĚLO NAŠE MĚSTO VYPADAT V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH.