Nejen za krásnými karoseriemi do Vysokého Mýta

Pardubice/Vysoké Mýto – O nových plánech kraje a krajského muzea v areálu bývalé zemědělské školy v Poplerově ulici, opravených památkách a majetkových záležitostech jednal se se starostou 1. náměstek hejtmana kraje ve Vysokém Mýtě.

 „Od letošního dubna naše příspěvková organizace, Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě, převzala od města kompletní provoz Muzea českého karosářství. Už jsou tu přestěhované všechny exponáty Carosserie Sodomka, které byly do té doby umístěné o ulici dál, ve dvorním traktu našeho muzea. Sezóna se po koronaviru zase rozjíždí, i dnes jsme tu potkali kromě příměstského tábora i řadu návštěvníků. Myslím, že byl dobrý krok, netříštit ve Vysokém Mýtě síly a propagovat místní tradici karosářství společně s městem,“ uvedl po návštěvě Roman Línek.

Na to navazovala i úvodní debata o rozšíření prostor pro muzeum v areálu bývalé zemědělské školy v Poplerově ulici. „Krajskou radou už prošel generel rozvoje areálu, ve kterém bude mít toto technicky zaměřené muzeum Pardubického kraje místo pro expozice rozměrných sbírkových předmětů i depozitáře a zároveň tu zůstanou i některé prostory a zejména dílny pro stavební školu. Zadní část tohoto školského areálu tvoří zeleň a nedokončené sportoviště. O něj projevilo město Vysoké Mýto zájem s tím, že podmínky případného majetkového převodu z kraje na město budou předmětem dalších jednání,“ sdělil Línek.

Historické automobily se představí i letos na vysokomýtském náměstí na akci Sodomkovo Vysoké Mýto. Ta byla kvůli opatřením proti šíření epidemií covid-19 přeložena z června na 5. září dopoledne, odpoledne ji pak vystřídají tradiční Městské slavnosti.

Ve městě se nyní také posunula možnost majetkového převodu druhé části Vysokomýtské nemocnice v Hradecké ulici na Pardubický kraj. Převod dosud brzdily soudní spory s neúspěšným žadatelem o nájem prostor. Ty však byly nedávno vyřešeny a kraj by už v příštím roce mohl investovat do oprav svého majetku. „Hned vedle nemocnice se dokončuje stavba výjezdové základny zdravotnické záchranky kraje, která bude pro zdravotníky i obyvatele města a okolí velký přínosem,“ dodal Línek.

Ten se společně se starostou zašel podívat i na zatím poslední opravenou památku s příspěvkem Pardubického kraje. „Jedná se o menší věž na Litomyšlské bráně. Tu větší jsme opravili už vloni. Letos přišla na řadu tato věž a její střecha, postupně tak opravujeme i další části původního opevnění města,“ konstatoval starosta města František Jiraský.

Zdroj: ZDE

Podobné články

Přidat názor

Váš email nebude zveřejněn *

ověřovací kód * Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

NAŠÍM CÍLEM JE POKUSIT SE SPOLUVYTVÁŘET VIZI,
JAK BY MĚLO NAŠE MĚSTO VYPADAT V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH.