Plachtařské mistrovství Česka ukončeno

Po čtrnácti dnech skončilo ve Vysokém Mýtě Plachtařské mistrovství Česka juniorů. Letošní vrtkavé počasí dopřálo závodníkům sedm letových dnů, při kterých v průměru jednotlivci nalétali více než 30 hodin a uletěli přes 1500 kilometrů.

Pro organizátory i samotné soutěžící je nejpodstatnější fakt, že celé mistrovství je platné. Aby tomu tak bylo, musí být podle pravidel absolvovány alespoň čtyři letové disciplíny. A to se stalo. Ke spokojenosti je také nutné přičíst hladký průběh celého sportovního klání. Při 250 soutěžních vzletech nedošlo k jediné mimořádné události a vše se obešlo bez problémů.

A jaké jsou závěrečné výsledky? První místo suverénně obsadil juniorský reprezentant Radek Krejčeřík z Aeroklubu Hranice. Byl to mimo jiné právě on, který vyhrál nejdelší disciplínu měřící 332 kilometrů, a to s průměrnou rychlostí 102 km/h. Druhé místo obsadil Jakub Hlaváček z Aeroklubu Plzeň-Letkov. Pro bronz si pak doletěl Karel Novák z Aeroklubu Mladá Boleslav. Mezi dívkami vévodila Hana Trešlová z Aeroklubu Raná, která se jinak umístila na celkovém osmém místě. Jediný zástupce místního vysokomýtského aeroklubu Lukáš Malý získával teprve cenné zkušenosti na svých prvních závodech. Celkově sice skončil až dvacátý šestý, ale jasným úspěchem bylo překonání první třísetkilometrové trati, a to dokonce v den svých osmnáctých narozenin. Na závěr uveďme, že při plachtařských závodech je běžné, že někteří závodníci nemají na trati již dostatek výšky a musí tzv. přistát do terénu, tedy na pole, louku, hřiště… Letošní mistrovství v tomto směru přineslo i jistou kuriozitu. Dvěma větroňům se totiž podařilo přistát na pláž vodní přehrady Letovice.

Text: Jiří Junek