Pohled přistěhovalce

Vysoké Mýto je krásné a silné místo. Na malé ploše se můžeme dotknout mnoha vrstev historie – odkazu našich předků. To bylo také jedním z důvodů, kvůli kterému jsme se rozhodli nakonec z Prahy přistěhovat. A jsem ráda, že nám spolek ProMejto ukázal i místa a stavby, kam by nás ani nenapadlo zavítat. Díky spolku jsem objevila i cihelnu – technickou historickou památku – nyní již bývalou.
Nechci hodnotit bourání cihelny, na to mám málo informací. Ale jako pozorovatel situace zvenčí jsem postrádala setkání u kulatého stolu minimálně tří stran, kterých se cihelna a její osud dotýkal.
Iveco je interesantní a silná firma, je pro Mýto velkým přínosem a soudě dle projektů, které podporuje, má vztah ke kultuře, kulturním památkám a rozvoji města. Domnívám se, že by jeho představitelé byli ochotni zvážit historicko-společenské důvody, proč cihelnu zachovat a myslím, že město mohlo být výborným mediátorem řešení situace hledání vhodného východiska k vybudování potřebného parkoviště. A ve spolku ProMejto jsou profesionálové přes architekturu, urbanistiku a výtvarné umění. Výtečný základ pro přínosnou debatu k hledání variant.
Kdo ví, třeba by z dialogu vyplynulo zajímavé architektonické řešení pro město a výhodnější varianta pro Iveco a její zaměstnance. A nebo by se nakonec všechny strany shodly, že zbourání cihelny je z pohledu celku nejlepší. Jenže bez tohoto sezení u kulatého stolu zůstávají jen otázky a pochyby, proč důvody spolku ProMejto nebyly řádně vyslyšeny? Proč nevyšel članek o konání architektonických dnů? Proč mělo město potřebu článkem ve zpravodaji se vůči spolku ProMejto celkem rázně vymezit?
Nejasnosti nabourávají důvěru. Jenomže důvěru občanů vedení města potřebuje, protože bez ní by neexistovalo. A tak přeji všem pro příště otevřenost v jednání, odvahu k dialogu a hledání společného řešení ku spokojenosti všech. Jde to a vynaložený čas se bohatě vrátí v dobré budoucnosti všem a spokojenosti všech.

S přáním pěkných dní Mgr. Adéla Popelářová

Podobné články

Přidat názor

Váš email nebude zveřejněn *

ověřovací kód * Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

NAŠÍM CÍLEM JE POKUSIT SE SPOLUVYTVÁŘET VIZI,
JAK BY MĚLO NAŠE MĚSTO VYPADAT V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH.