Den architektury 2015 ve Vysokém Mýtě

Den architektury se ve Vysokém Mýtě pomalu stává tradicí. I letos se proměnil v sérii několika akcí. Během víkendu 2. – 4. 10. 2015 obyvatelé města spolu se členy spolku .proMejto zabydleli prázdnou secesní budovu a při procházce městem byli překvapeni množstvím nevyužitých pozemků a domů. Navíc se stihli rozloučit s právě demolovanou Tomáškovou cihelnou.

2. – 4. 10. 2015
organizátoři: Kruh, .proMejto
spolufinancuje: Město Vysoké Mýto

Jak udělat radost opuštěné elegantní dámě? Uspořádat jí příjemný večírek. Tou dámou je dnes nevyužitá secesní vila v ulici Komenského, která se za velkého zájmu veřejnosti na jeden večer stala místem happeningu. Všichni přítomní se shodli na tom, že vidět tento krásný prostor opět při živém provozu byl silný zážitek.
Vznik, osudy a krásu tohoto domu představila během komentované prohlídky historička umění Hana Lamatová. Následující přednáška ukázala, jak se může občanská iniciativa účastnit revitalizace velkého průmyslového areálu v centru města a na jaké přitom naráží překážky. Přednášejícím byl sociální geograf a člen orlickoústeckého spolku Spousti Robert Osman se zkušenostmi s tamějším areálem bývalé Perly.
V kulturní části programu vystoupil Matěj Záhořík ze Storytelling o.s. Jeho vyprávění příběhů zaujalo malé i velké.

V sobotu proběhlo rozloučení s budovami bývalé Tomáškovy cihelny. Přes snahy spolku .proMejto musí hodnotná průmyslová stavba ustoupit momentální potřebě velkokapacitního parkoviště. Za velké pozornosti ostrahy firmy Iveco organizátoři položili symbolický věneček před sídlo firmy. Druhý, již bez vypjaté atmosféry, zůstal před vysokomýtskou radnicí.

Kde se cítíte lépe? V centru města s ulicemi tvořenými přímo fasádami domů nebo v prázdnotě nevyužitých pozemků a tmavých oken spících budov? S komentářem architekta Pavla Stříteského o tom mohli přemýšlet účastníci nedělní procházky městskou pustinou. Na každém zastavení proběhla živá diskuze o samotném místě i přístupu města nebo městského architekta. Vzhledem k neúčasti vysokomýtských zastupitelů byla příjemným překvapením přítomnost zastupitele ze sousední Chocně.

Děkujeme všem, kdo se akcí zúčastnili, všem, kdo se podíleli na přípravě, Městu Vysoké Mýto za zapůjčení prázdné secesní budovy a finanční podporu.

Promejto, z.s.
www.promejto.cz
www.facebook.com/promejto

www.denarchitektury.cz
kruh.info

23456

Podobné články

Přidat názor

Váš email nebude zveřejněn *

ověřovací kód * Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

NAŠÍM CÍLEM JE POKUSIT SE SPOLUVYTVÁŘET VIZI,
JAK BY MĚLO NAŠE MĚSTO VYPADAT V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH.