Jak si získat srdce i rozum voličů

ZH1Se zatajeným dechem jsem sledoval průběh komunálních voleb nejen ve svém bydlišti Chocni, ale i v rodném Vysokém Mýtě, kde žijí moje rodiče. Výsledky voleb jako celku nedokážu interpretovat a netuším, kdo složí radu města a kdo bude starostou. Myslím, že se sluší prvnímu na pásce, SPO, pogratulovat k vítězství, dosaženému precizní taktikou soustředěnou na získání hegemonie na levici a “vyluxování“ hlasů tradičně patřících ČSSD a KSČM. Pouhých 38 voličů s plným počtem 21 hlasů pro ČSSD dělilo tuto stranu od toho, aby i ona byla eliminována stejně dokonale jako KSČM.

Při prohlížení výsledků dosažených v Mýtě v jednotlivých okrscích jsem ale narazil na fenomén, kterému nerozumím a prosím laskavého čtenáře, aby mi ho vysvětlil (email uvádím dole), pokud si s ním tedy ví rady. O co jde?

SPO zvítězila s převahou ve všech deseti okrscích, nicméně, v devíti z nich se počet jejích hlasů pohyboval od 14 do 19%, s průměrnou hodnotou 17,3%. V okrsku číslo 8 ale SPO získala neuvěřitelných 41,8%. Sociální struktura Mýta se mi zdá velmi homogenní, nedokážu si to vysvětlit. Pokud se nemýlím, jedná se o okrsek v okolí Lidušky, do kterého spadá i sousední Dům s pečovatelskou službou, nicméně, zdráhám se přisuzovat to preferencím penzistů, protože v okrsku s Domovem pokojného stáří Naděje se tento jev neopakoval ani v náznacích. Nevím si s tím rady. Jedná se o zhruba 100 voličů SPO s plným počtem 21 hlasů, kteří se v tomto okrsku objevili takříkajíc navíc. Je to snad svého druhu “ráj zemanovců“? 😀

I zde je ale potřeba SPO pogratulovat, protože se jí podařilo získat srdce a rozum obyvatel okrsku v impozantní míře. Pokud se lídr SPO stane starostou, bude na tom mít oněch 100 voličů „navíc“ v okrsku 8 zásadní podíl.

Zbyněk Halousek

halousek@centrum.cz

 
Obr. redakce:

Graf

VM

Podobné články

10 Responses

Přidat názor
 1. Nerasista Anonym von Myto
  Říj 13, 2014 - 08:19 PM

  A co blede tvare? Spadaji tamtez…

  Odpověď
 2. Tomáš
  Říj 13, 2014 - 09:31 PM

  Dobrý den, souhlasím s panem Halouskem, že sestavit většinu ve Vysokém Mýtě, vzhledem k tomu, co se poslední roky ve městě odehrávalo bude velmi složité. K volbách lze možná říci, že to bylo „charošo“.

  Odpověď
 3. Vážený pane Halousku,
  sociální úroveň dané lokality ani její politické smýšlení si nedovoluji odhadnout. Ať už je to jakkoli, kdyby se zbývajícím stranám podařilo oslovit 53% obyvatel, kteří se voleb nezúčastnily, nemusely by si nyní lámat hlavu nad tím zda-li je něco shnilého v obvodě osmém, neboť by 100 hlasů volby nerozhodlo.

  Odpověď
 4. Jan Klíma
  Říj 14, 2014 - 02:23 PM

  V domově důchodců a jeho okolí holt proběhly volby pořádně a správně jako třeba na jaře na Krymu. Jistě na to bdělý volební pozorovatel Soušek dohlédl? Panimáješ? Už se těším na jarní referendum, zda do Mýta nepozvat aspoň tisíc ruských vojáků na dovolenou. Určitě se jim po 23 letech stýská…

  Odpověď
  • Tomáš
   Říj 19, 2014 - 07:22 AM

   Dobře Jane, docela jsem se pobavil :), i když to tak horké snad nebude.

   Odpověď
 5. vysokomytsko
  Říj 14, 2014 - 07:10 PM

  po bitvě je každý generál, největší kritici současné vlády v Mýtě by se měli vrátit o několik roků zpět a zveřejnit jejich taktiku, ono to snad bylo ještě zamlženější , jenže škoda slov k těm co hledají problémy a sami toho zas tolik nedokázali

  Odpověď
 6. Tomáš
  Říj 16, 2014 - 10:40 AM

  Dobrý den, přidám takové malé zamyšlení, i když to přímo nesouvisí s uvedeným článkem. Měl jsem možnost číst Vysokomýtský zpravodaj, kde už nemá úvodní slova jen starosta, ale už i místostarosta. Nemohl by mít úvodní slova třeba i tajemník, zastupitelé, nebo třeba uklizečka?

  Odpověď
 7. Naše Mýto
  Říj 16, 2014 - 01:55 PM

  Tomáši, na pravděpodobný nesoulad Vysokomýtského zpravodaje s poslední novelou Tiskového zánona, hlavně s ohledem na jeho (ne)vyváženost, upozorňujeme opakovaně.
  Ad zpravodaj: http://nasemyto.cz/oldrich-kuzilek-radnicni-periodika-musi-prestat-byt-hlasnou-troubou-starostu/

  Odpověď
 8. renata
  Říj 18, 2014 - 07:26 AM

  Pro Tomáše:
  Do Vysokomýtského zpravodaje může snad psát kdokoliv.Proč cítím z Vašeho slova UKLIZEČKA/ještě s krátkým i/ trochu opovržení.I ta pokud by napsala , může mít zajímavou a podnětnou zprávu.Myslíte,že tato činnost není důležitá?
  Mimo jiné v mé profesi si to bez paní uklízečky nedovedu představit.Vy asi ano.Zamýšlejte se proto asi nad jinými věcmi.

  Odpověď
  • Tomáš
   Říj 19, 2014 - 04:38 PM

   Dobrý den Renato, v mém příspěvku jsem se zmiňoval o „úvodním slově“. 🙂 Mohla tam být klidně uvedeno, že by mohl mít úvodní slovo, třeba úředník MÚ, nebo dokonce i návštěvník MÚ. Doufám, že si to nevezmou osobně úředníci MÚ, nebo návštěvníci 🙂

   Odpověď

Přidat názor

Váš email nebude zveřejněn *

ověřovací kód * Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

NAŠÍM CÍLEM JE POKUSIT SE SPOLUVYTVÁŘET VIZI,
JAK BY MĚLO NAŠE MĚSTO VYPADAT V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH.