Taková výstava v Mýtě ještě nebyla

Přemýšlíte, co dělat o prázdninách? Jděte se podívat do Regionálního muzea.

 

Do nadpisu jsem si vypůjčil slova jedné návštěvnice vernisáže výstavy “Pod africkým sluncem”. Nejsem odborník na historii umění, ale troufám si tvrdit, že má pravdu. Výstava je jedinečná, a to nejspíš v celorepublikovém měřítku.

 

Název s podtitulem “Africké kmenové umění a český primitivismus” možná znějí příliš odborně a na první pohled nezasvěcené příliš nelákají. Na druhou stranu ale výstižně popisují výstavu. Co mají významná jména jako Josef Čapek, Emil Filla, Jiří Anderle, Zdeněk Rykr, Jan Křížek, Věra Janoušková společného navzájem a ještě navíc s Afrikou? Překvapivě mnoho.

 

Jedná se o kurátorskou výstavu. To je poměrně náročná disciplína, kdy kurátor jde se svou kůží na trh a sděluje svůj osobní názor na téma i jeho interpretaci. Kurátorka výstavy a historička umění Hana Lamatová nezůstala při zemi a pustila se do velkého úkolu. Rozhodla se vystavit významné české umělce a jejich díla, která lze zařadit do tzv. primitivismu, tedy umění ovlivněného uměním přírodních národů, případně dětským uměleckým projevem. To jí ale bylo stále málo, proto do stejného prostoru umístila původní africké umění, kterým mohli být čeští umělci přímo nebo nepřímo ovlivněni. Výběr je natolik detailní, že i děti poznají, která maska nebo soška byla inspirací kterému umělci (ověřeno v praxi – pozn. autora).

 

Výstavu lze vnímat hned v několika rovinách. Kromě přímého vztahu českých výtvarných děl a hned u nich umístěných afrických inspirací získá návštěvník přehled o vývoji českého primitivismu, nebo může “jen” na sebe nechat působit známá a významná díla českého umění 20. století vytvořená různými technikami.

 

Za pozornost stojí i samotná instalace děl, rozmístění v prostoru a především jejich osvětlení.

 

Je zde ještě jeden dobrý argument pro návštěvu muzea. Vystavená umělecká díla jsou zapůjčena z muzeí a galerií z celé republiky. Místo objíždění Hradce Králové, Pardubic, Liberce nebo Jihlavy stačí odpolední procházka do Šemberovy ulice… a pak hned třeba do cukrárny na zmrzlinu.

 

Určitě si nenechte ujít silný zážitek, taková umělecká díla předvedená takovým způsobem se (nejen) v Mýtě často nevidí.

 

Jiří Šafr

 

 

Název výstavy: Pod africkým sluncem (Africké kmenové umění a český primitivismus)

Místo: Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

Datum: 21. červen 2015 – 30. srpen 2015

kurátorka: Mgr. Hana Lamatová

 

Doprovodný program k výstavě:

12. července od 14.00 hodin: komentovaná prohlídka s kurátorkou výstavy

2. srpna od 14.00 hodin: komentovaná prohlídka s kurátorkou výstavy

30. srpna od 14.00 hodin: dernisáž výstavy jako rodinné odpoledne

 

 

 

muzeumvm_pozvankaAfrika

 

 

 

 

Podobné články

Přidat názor

Váš email nebude zveřejněn *

ověřovací kód * Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

NAŠÍM CÍLEM JE POKUSIT SE SPOLUVYTVÁŘET VIZI,
JAK BY MĚLO NAŠE MĚSTO VYPADAT V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH.