Investiční akce „Betonka“ aneb kostlivci ve skříni (z redakční pošty)

20141213_142505 - KopiePatřím mezi ty, kteří jsou opravdu rádi, že pan Soušek již není ve vedení města, ale bohužel po něm i některých dalších zbývá dost kostlivců ve skříni. Jedním je také projekt původně Botanická zahrada nyní Stezka V. Mýto. Je pro naše město skutečně velká ztráta, že nebudeme mít pěknou zahradu s posezením dle projektu arch. Sendlera. Novému projektu, který vymyslel a víceméně potají prosadil „arch.“ Soušek jsme začali říkat Betonka. Řada lidí nechápala proč Betonka. Bylo to proto, že o projektu vlastně věděli jen velmi málo.

Mám na fotkách zdokumentováno, že 2. etapa stavby je skutečně hlavně betonka – betonová lobby má jistě radost – viz přiložené fotky. Jak vidíte dokončuje se vlastně betonový dálniční nájezd na stezku. Při tom beton je nejen nad zemí, ale více je ho v zemi, není tedy vidět.

Mnozí možná řeknou, že jim to nevadí, že se jim dálniční nájezd líbí. Pokud se však trochu zamyslí, k čemu to vlasně je a kolik to stálo, tak musí konstatovat, že je to zbytečná stavba a zbytečně vydané velké městské peníze. Původní vstup na stezku je totiž těsně vedle této dálnice a jeho úprava by stála mnohem méně. Pokud realizovanou stavbu porovnáte s vizualizacemi projektu arch. Sendlera, tak realizovaný projekt je opravdovou degradací tohoto prostoru.

Na stránkách města jsou vysoutěžené náklady na obě etapy stezky 8 313 tis.Kč. Odhaduji, že z toho okolo 5 mil. stojí tento betonový dálniční nájezd a jeho okolí. A stavba je placena z peněz Města, tedy z peněz nás všech, občanů Města.

I když se nyní změnilo vedení Města, není pravděpodobně možné již s touto stavbou něco udělat, je téměř hotová. Budeme tedy mít v Mýtě jednu z velmi drahých stezek dlouhou přibližně 500 m z parkoviště na parkoviště – 1m(!!) stezky za 16 626 Kč. Je vám jasné proč, k čemu je to dobré? Budou tudy jezdit zástupy cyklistů? Já tomu nevěřím. Jsou to zbytečně vydané peníze.

 

A ještě musím připomenout, že konečné schválení této stavby provedlo 13 zastupitelů schválením finančních prostředků v rozpočtovém opatření č. 4-2014 dne 18.6.2014. Snažili jsme se k tomu ještě tento den vyprovokovat věcnou diskuzi, nebyla však díky p. Souškovi a jeho věrným možná. Zejména byli proti a rozhodně nic k tomu nechtěli slyšet zastupitelé Klíma a Coufal.

 

Mám tento návrh: Až se bude tato stavba slavnostně uvádět do provozu, navrhuji zároveň na betonové stěně nájezdu odhalit desku, na které budou občané informováni, hlavně díky komu jsou obšťasněni touto zbytečnou stavbou a za jaké peníze. Já i občané města na to máme právo, stavělo se z našich společných peněz.

Text na desce:

P O M N Í K

starosty M. Souška

místostarosty F. Jiraského

a zastupitelů R. Bati, J. Bezděka, M.Coufala, J. Klímy, J. Kovaříka, P. Kubů, J. Loskotové,       J. Pešiny, J. Podroužka, J. Vondráčka, I. Zemkové,

kteří tuto zbytečnou a drahou stezku definitivně schválili dne 18.6.2014.

Náklady z prostředků Města na tuto stezku: 8 313 tis.Kč, tj. 16 626 Kč na 1m stezky.

 

Myslím si, že tito zastupitelé, kteří to schválili, se k tomuto geniálnímu dílu můžou takto hrdě přihlásit, budou tam na dlouho zvěčněni, budou dlouho „slavní“.

 

Někteří mi říkali, ať již tuto záležitost nechám být, vždyť je to už hotové. Já si ale myslím, že nad tím není možné mávnout rukou. Že je nutné o tom mluvit, aby si zastupitelé uvědomili, že mají opravdu velkou zodpovědnost a že nemůžou zvednout ruku pro něco, o čem nemají dostatek informací, že neměli dát jen na doporučení exstarosty, neměli mu bezmezně důvěřovat a neměli odmítat otevřenou veřejnou debatu (i když otevřenost je dle p.Souška mor). Nejen pro mě je toto odstrašující případ nedemokratického prosazování osobního zájmu exstarosty – bylo to prosazeno naprosto bez občanů, pro které má ovšem tato stavba sloužit.

 

Odhalení této pamětní desky jsem navrhl novému zastupitelstvu na zasedání 10.12.2014. Vzhledem k tomu, že i v tomto novém zastupitelstvu je 6 zastupitelů, kteří tuto zbytečnou stezku odsouhlasili, myslím si, že ke zhotovení a odhalení desky z jejich strany nedojde.

Vyzývám tedy vás, občany, kteří máte stejný názor jako já: Připomeňme zastupitelům jejich zodpovědnost a nechme zhotovit tuto desku a odhalme ji sami !!

 

Martin Šafr (safrmart@centrum.cz)

 

Související odkaz:

http://nasemyto.cz/regenerace-degenerace/

 

DSC00300

Podobné články

Přidat názor

Váš email nebude zveřejněn *

ověřovací kód * Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

NAŠÍM CÍLEM JE POKUSIT SE SPOLUVYTVÁŘET VIZI,
JAK BY MĚLO NAŠE MĚSTO VYPADAT V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH.