Konference Česko v éře globalizace

V sobotu 31. 10. 2015 uspořádal TOPAZ v pražském Břevnovském klášteře konferenci „Česko v éře globalizace“. Podívejte se na její záznam nebo si najděte diskutující, kteří vás zajímají:

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg (v čase od 4:20), europoslanec Jaromír Štětina (12:55), ředitelka Národního vzdělávacího fondu Miroslava Kopicová (29:30), politolog Michael Romancov (1:10:00), astronom a fyzik Jiří Grygar (1:47:00), geolog a klimatolog Václav Cílek (3:23:00), publicista a disident Jan Urban (3:57:20), filosof a publicista Jan Sokol (4:47:30) a psycholog a psychiatr Michal Čillík (5:30:30)

 

Rozhovory s přednášejícími ZDE

 

Záznam konference Česko v éře globalizace ZDE

 

Program konference:

Miroslava Kopicová – Česko a její perspektivy v oblasti moderních technologií

Michael Romancov – Co Česko může, musí a nesmí, aby globalizace byla příležitostí a nikoli hrozbou

Jiří Grygar – Věda a veřejnost

Václav Cílek – Klima a člověk

Jan Urban – (Česká) střední třída v éře globalizace: šoky a výzvy

Jan Sokol – Křesťanské hodnoty a česká společnost

Michal Čillík – Globalizace a osobnost, psychologické aspekty vlivu globalizace na utváření osobnosti

 

 

Na konferenci mj. zaznělo:

 

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg:

Příliš mnoho se zabýváme naší minulostí a příliš málo naší budoucností. Ale nesmíme zapomenout, na čem stavíme. Doufám, že nás globalizace změní. Že budeme národ rovnocenný a ne zamindrákovaný.

 

Europoslanec Jaromír Štětina:

Zeměkoule je malá. Ukrajina a Sýrie jsou toho příkladem.

 

Ředitelka Národního vzdělávacího fondu Miroslava Kopicová:

Struktura ekonomiky se přesouvá k sektorům s vyšší přidanou hodnotou. Rychle se mění. Na 1 volné místo inženýra je přibližně 1 inženýr. Na 1 volné místo v humanitních oborech je 18 absolventů.

 

Politolog Michael Romancov:

Jestliže si dokážeme najít místo v globálním prostoru, bude náš domov vypadat dobře. Nepřístup k moři nás historicky velmi negativně ovlivňoval. Přístup k moři znamená 1-5% HDP navíc.

 

 

Astronom a fyzik Jiří Grygar:

Proč se má popularizovat věda a jaké to má problémy. Politici málo využívají potenciálu vědců, aby k řešení nejvýznamnějších otázek a přípravě zákonů využili expertízy.

 

Geolog a klimatolog Václav Cílek:

Je důležité udržet mír a začít tím, na čem se můžeme shodnout. Můžeme se shodnout na tom, že se něco děje s počasím. Ale jakmile začneme s tím, kdo za to může, zablokujeme diskusi.

Z 37 velkých zásobníků vody na světě 11 ubývá a ty jsou vesměs kolem nás. Dobré místo se spodní vodou je třeba střední Kongo, nebo Amazonská pánev.

 

Publicista a ekonom Jan Urban:

Ve světě je věnována velká pozornost střední třídě v politickém slova smyslu. Ne tak u nás. Jsme zaplavováni velkým množstvím iluzí. Jedna z nich je, že „zdroje jsou“. Ale nic není zadarmo. Naděje je ve vzdělané střední třídě.

 

Filosof a publicista Jan Sokol:

Hodnotový systém se vyvíjí. Co rozumíme hodnotou? Naši předkové nemluvili o hodnotách, ale o ctnostech. Emoce přispěly k totalitním režimům. Mobilizace mas nebyla vedena starostí o ty, kterým bylo ublíženo, ale nenávistí k těm, kteří jim domněle ublížili. Máme odpovědnost za to, co jsme převzali. Je třeba pečovat o to, co jsme zadarmo zdědili. Nikdy jsem si nepředstavoval, že by stát mohli vést světci. To nemůže fungovat.

 

Psycholog a psychiatr Michal Čillík:

To, že zdarma přebírám hodnoty, znamená, že přebírám zodpovědnost.

 

 

Pro Naše Mýto zpracoval Miloš Fogl

20151031_084857 20151031_085635

Podobné články

Přidat názor

Váš email nebude zveřejněn *

ověřovací kód * Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

NAŠÍM CÍLEM JE POKUSIT SE SPOLUVYTVÁŘET VIZI,
JAK BY MĚLO NAŠE MĚSTO VYPADAT V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH.