Pracuje opozice ve Vysokém Mýtě skutečně pro občany?

Vysoké Mýto – Reakce starosty Vysokého Mýta Miloslava Souška na článek uveřejněný v Orlickém deníku 21. června.

V minulém pátečním čísle jsem se zájmem četl článek s titulkem „Rezignujte, vyzval radu města bývalý starosta Martin Krejza“. Zdá se, že předvolební boj se blíží a situace TOP 09 a ODS je ve Vysokém Mýtě zoufalá. Argumenty a fakta je nezajímají. Snaha opozice dehonestovat koalici je na politickém kolbišti běžnou, byť neseriózní praxí, to nelze nikomu vyčítat.
V minulosti se čtenář Orlického deníku mohl několikrát dočíst o soše Přemysla Otakara II., muzeu českého karosářství a podobně. Dle některých pánů z opozice je vše špatně. Každý se může přesvědčit sám, že projekty vycházejí dobře a jen někteří bývalí radní nemají radost z toho, že původní penězovody (např. muzeum) byly zastaveny.
Dnešní kauza však není z kategorie politického škorpení. Vysoké Mýto má určitě celou řadu malých problémů. Základní je však jen jeden. Doprava a silnice R I/35. Hlavní aktéři ŘSD a stát celá léta věděli o tom, co se stane, ale nic nedělali! Právě proto současná radnice hledala všechna možná řešení, jak situaci zlepšit. Nabídka investora, že postaví hobbymarket spolu s vjezdem na svůj pozemek a spirálovou křižovatku na R I/35 patří do kategorie, která se neodmítá.
Rozumím obavě místních obchodníků, že je markety ohrožují. Ty však ve Vysokém Mýtě již stojí v počtu šesti a byly postaveny za působení minulého starosty Martina Krejzy. Navíc v případě stavby Tesco také došlo ke změně územního plánu prosazeného pod vedením bývalého starosty Krejzy. V článku je zmiňována chybějící sebereflexe. To je velký omyl. Stávající zastupitelstvo naopak reagovalo na petici organizovanou obchodníky a na nabídku ŘSD, že spirálovou křižovatku postaví ŘSD samo a za své prostředky do konce roku 2014. Osobně jsem si dovolil pochybovat, že se jedná jen o planý slib. Opírám se o fakt, že pro zlepšení dopravní situace ŘSD ve Vysokém Mýtě nic neudělalo v řádu desítek let.
V roce 2006 vláda podpisem memoranda dala R I/35 zelenou. Vůli poskytnout prostředky stát ukázal v roce 2007 při sestavování státního rozpočtu. Občan byl a je přesvědčován, že nikdo za nic nemůže. Naopak neustálým prosazováním neekonomické a nereálné severní trasy jsme se jako region ocitli v kritické dopravní situaci. O nesmyslnosti dvou komunikací vedených kolem Vysokého Mýta všichni věděli. Jen některé stavební lobby se moc těšily. Aby měla R35 vůbec šanci, tak se v minulém volebním období část poslanců parlamentu snažila prosadit silnici R35 jako stavbu státního významu. Jsem rád, že jsem mohl také přispět. Částečně se povedlo, ale čeká nás ještě dlouhá cesta. Protože jsem na mnoha jednáních byl, mohu odpovědně prohlásit, že bývalý starosta Krejza je jedním z těch, kteří mohou za to, že R I/35 dnes ještě není.
Pan Fogl z TOP 09 komentoval na svém webu, že lžu v případě, když jsem zdůvodňoval neochotu ŘSD dopravní situaci ve Vysokém Mýtě řešit. Pro osvěžení paměti opozice bych rád připomněl slova bývalého starosty Martina Krejzy uvedená v zápisu z jednání zastupitelstva dne 16. 9. 2009 : „Bylo nám doporučeno (ŘSD) řízení provozu na křižovatkách pomocí světelně signalizačního zařízení vybudovaných na náklady města“.
Chápu důvod, proč se opozice snaží zabránit výstavbě bazénu. Chápu, že nemá zájem o to, aby bylo opraveno kulturní zařízení. Chápu, že jí vadí uklizené město. Chápu, že nechce kamerový systém a bezpečné město. Chápu, že jí vadí prakticky každý projekt radnice. Tyto i další kroky totiž ukazují na to, co opozice sama v minulosti nezvládla.
Jedno však rozhodně nechápu. Dopravní situace ve Vysokém Mýtě, konkrétně na R I/35, překročila kritickou hranici. Kdo a proč nemá zájem na řešení této situace? Podle mého názoru vzájemné výzvy k rezignacím nejsou pro občany Vysokého Mýta konkrétním řešením. Pane Krejzo, nehodlám tedy žádat o vaši rezignaci a rezignaci těch zastupitelů, kteří bojkotují veškerá konstruktivní řešení, ale naopak vás ve prospěch občanů našeho města vyzývám, přestaňte politikařit a namísto toho konejte v zájmu Vysokého Mýta!
Miloslav Soušek, starosta

Podobné články

Přidat názor

Váš email nebude zveřejněn *

ověřovací kód * Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

NAŠÍM CÍLEM JE POKUSIT SE SPOLUVYTVÁŘET VIZI,
JAK BY MĚLO NAŠE MĚSTO VYPADAT V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH.