Jak to vidí občan? ‚Mýto ztratilo charakter svobodného města.‘

vm-zastupitelstvo-8_denik-1024Vysoké Mýto – Deset vysokomýtských zastupitelů se ve středu veřejně postavilo proti cestě starosty Miloslava Souška na Krym. Na hlasování o jeho odvolání nedošlo a deset hlasů nestačilo ani na přijetí usnesení, že se zastupitelé od jeho cesty distancují. „Je to obrovská prohra. Ztratili jsme charakter svobodného města,“ odcházel zklamaný Vlastimil Stratílek.

Diskuze o „krymské misi“ byla nejočekávanějším bodem jednání, došlo na ni po více než třech hodinách asi pětihodinového zasedání. Výsledek? Klín se mezi vysokomýtské zastupitele zaťal ještě hlouběji, než byl.
10 ano, 7 ne, 3 zastupitelé se zdrželi a jeden chyběl. Taková je tečka za cestou Miloslava Souška na Krym, kde se jako nezávislý pozorovatel zúčastnil referenda o odtržení Krymu od Ukrajiny a připojení k Rusku. Po svém prohlášení, že referendum proběhlo v pořádku a že při své cestě na Krymu neviděl jediného vojáka, čelil silné kritice vysokomýtské opozice, která vydala společné prohlášení, i protestům obyvatel, kteří podepisovali výzvu, aby odstoupil.
„Kontroluje se proces, a ten proběhl správně. Nemá to nic společného s tím, jestli to bylo, nebo nebylo podle ukrajinského práva, jestli to mocnosti uznají, nebo neuznají. To je politická hra, která se bude řešit na úrovni EU, Ukrajiny, Spojených států, Ruska,“ hájil se už dříve Miloslav Soušek. Ve stejném duchu se nesla i jeho středeční obhajoba.
„Deset hlasů není rozhodně málo, stačil jediný, aby bylo usnesení přijato,“ ohlíží se za jednáním zastupitel a poslanec Jiří Junek, který přiznává, že vztahy a komunikace mezi zastupiteli jsou narušené. A na adresu vysokomýtského starosty, který si stále vede svou a vyjadřuje se jen k formě referenda, říká: „Nejde o to, jestli Rusové na Krymu měli, nebo neměli udělat referendum. Jde o to, že došlo k anexi cizího území armádou a pan starosta ji svojí přítomností posvěcuje.“

„A je smutné, že je to starosta Vysokého Mýta, kde dvacet let byla sovětská armáda, která přišla na podobném principu, že ji někdo pozval, že potřebuje ochránit. O tom se bavíme, to byl předmět sporu. A samozřejmě se nám nelíbí, že tam jel za peníze nějaké pochybné organizace,“ dodává Jiří Junek.
Starostova cesta na Krym korunovaná jeho „charašo“ pobouřila i osmdesátiletého Vlastimila Stratílka, který si za svůj projev na zastupitelstvu vysloužil potlesk. Pro Orlický deník uvedl: „Tahle záležitost se nesmí posuzovat podle stranické příslušnosti, ale podle morálních vlastností každého člověka. Pokud zastupitelstvo rozhodlo, že starosta může setrvat ve své funkci, protože vlastně nic neučinil, tak plivli všem do tváře. Nejen lidem, kteří toužili po svobodě, ale celému plnému náměstí, které tady v Mýtě stálo a žádalo, aby odešla sovětská vojska.“
Zastupitelé otevřeli i další diskutabilní témata. Na některá upozornila i petice, kterou prezentoval architekt Jiří Šafr. Jak bude vypadat spirálová křižovatka u výjezdu na Litomyšl, tunel u ZUŠ, nadchod u bazénu, dvojitá okružní křižovatka u nemocnice? Co se to děje v prostoru bývalé botanické zahrady? Proč jen málo lidí ví o probíhajících územních a stavebních řízeních? A o kolika projektech ještě nevíme? To byly některé otázky, které padly. „Nechci se zmačkanou čepicí vstupovat na městský úřad,“ říká architekt, jenž volá po otevřené transparentní radnici, která témata probírá s veřejností.
Zastupitelé konkrétněji diskutovali o úpravách botanické zahrady, nadchodu u bazénu a úpravách na železniční trati na území města. Podle vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Kristýny Šťastné jsou oba dopravní projekty ve fázi přípravných záměrů a studií.

Fotogalerie ze zasedání: http://orlicky.denik.cz/galerie/zasedani-zastupitelstva-myto2014.html?mm=5139548

http://orlicky.denik.cz/zpravy_region/jak-to-vidi-obcan-myto-ztratilo-charakter-svobodneho-mesta-20140328.html

Zdroj: Orlický deník

Autor fotografii: Michal Horák

Autor: Šárka Mikulecká

Podobné články

6 Responses

Přidat názor
 1. Hana
  Bře 31, 2014 - 12:30 PM

  Výsledky hlasování, které jsou uveřejněné na městských stránkách uvádějí jiná čísla.
  Usnesení ZM č. 2014-04 ze dne 26.3.2014: 10 ano, 3 ne, 7 zastupitelů se zdrželo a jeden chyběl.

  Odpověď
 2. Nezmanipulovaný medii
  Dub 01, 2014 - 01:17 PM

  Pan Stratílek by se měl starat o to,aby člověk v našem městě mohl ráno v pět hodin když jde do práce bezpečně projít městem a ne se obávat poflakujících se a z nočních podniků vracejících se ožralých a sfetovaných obyvatelů jeho pi.í farmy.

  Odpověď
 3. Pavel Oláh
  Dub 02, 2014 - 09:31 AM

  Nemyslím si že by se měl někdo stydět za to že byl na krymu jako pozorovatel ..ba naopak byl bych hrdý na Starostu Souška že jel ……..Pan Junek když je tak nespokojený tak at odstoupí on ze své funkce a ostatní také …to že zde byli rusáci za komunistů zato přeci nemůže Soušek nikdo znás ale komunisti a možná Dupček kterého donutili v Mosvě ale není třeba dotoho míchat historii ted je rozhodnuto a pokud jsem odsobně viděl různé servry i tv cizích stanic tak samy lidé chtějí k Rusku tak co se dotoho přád pleteme proč bojíte se rusů ?slovanů kteří jsou nám bliže než Amerika ta nas poslala tam kde jsme zadlužení a otroci EU …..a bude huř tak se nato páni politici a panové zastupitele připravte zatím máte plná koryta ale až lidi padnou hlady tak už se to bude řešit jinak …ne sametovou revolucí která byla nahraná a připravená ….ale to už jsme daleko přeji Starostovi Souškovi že to ustal a opozice to měla poze připravené před volbamy keré budou v září …děkují Oláh

  Odpověď
 4. Inkvizice
  Dub 02, 2014 - 02:58 PM

  Tady taky vymazáno.:))))

  Odpověď
 5. vysokomýtsko
  Dub 02, 2014 - 06:53 PM

  proč jsou všichni ochránci Ukrajiny v tichu když Janukovič oznámil že ruské vojáky na Krym pozval a teď toho lituje

  Odpověď

Přidat názor

Váš email nebude zveřejněn *

ověřovací kód * Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

NAŠÍM CÍLEM JE POKUSIT SE SPOLUVYTVÁŘET VIZI,
JAK BY MĚLO NAŠE MĚSTO VYPADAT V NÁSLEDUJÍCÍCH LETECH.